Akt oskarżenia dla kibola, który uciekał przed policją i staranował radiowóz

  • 07.11.2019, 18:34
  • Źródło: Prokuratura Okręgowa
Akt oskarżenia dla kibola, który uciekał przed policją i staranował radiowóz
Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 21-letniemu mieszkańcowi Opola – Patrykowi G., kończąc tym samym śledztwo wszczęte w związku z pościgiem, który miał miejsce na ulicach miasta 17 sierpnia.

W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że tego dnia dwuosobowy patrol policji, poruszający się oznakowanym samochodem służbowym, podjął próbę zatrzymania pojazdu marki Opel, co do którego zachodziło podejrzenie, że znajdowały się w nim osoby biorące udział w bójce pomiędzy pseudokibicami w pobliżu stadionu sportowego na osiedlu Kuźniczka.

Kierujący Oplem nie zastosował się do polecenia zatrzymania i zwieszając prędkość kontynuował jazdę w kierunku osiedla Cisowa. Funkcjonariusze podjęli pościg, do którego dołączył się po chwili inny radiowóz. Na drodze do Cisowej oskarżony zajeżdżał drogę pojazdowi kierowanemu przez funkcjonariusza policji, uniemożliwiając jego wyprzedzenie. W pewnym momencie, kiedy radiowóz zrównał się z pojazdem oskarżonego, Patryk G. wykonał manewry, które miały na celu zepchnięcie radiowozu z jezdni. Następnie oskarżony kontynuował jazdę w kierunku Sławięcic rozwijając prędkość przekraczającą 100 km/h. Na skrzyżowaniu ulic Sławięcickiej i Einchendorffa (w ciągu drogi krajowej nr 40) kierujący Oplem nie zastosował się do znaku „stop”, a następnie rozpoczął wyprzedzanie poprzedzającego go pojazdu, pomimo obowiązującego na tym odcinku zakazu. W trakcie tego manewru, zarówno kierowca wyprzedzanego samochodu osobowego, jak i kierujący nadjeżdżającym z naprzeciwka autobusem komunikacji miejskiej, zmuszeni zostali do podjęcia manewrów obronnych, w celu uniknięcia zderzenia z samochodem oskarżonego.

Na wysokości skrzyżowania z ulicą Stefana Batorego, oskarżony – nie sygnalizując zmiany kierunku jazdy – gwałtownie skręcił w lewo jednocześnie hamując, zajeżdżając drogę i doprowadzając do zderzenia z jadącym za nim radiowozem. Pomimo zderzenia, Patryk G. kontynuował jazdę ulicą 8 Marca. Tam też ponownie zajechał drogę wyprzedzającemu go radiowozowi, uderzając w samochód policyjny i uszkadzając jego drzwi po prawej stronie. Po chwili Patryk G. zatrzymał samochód, wtedy też został on zatrzymany przez funkcjonariuszy policji.

Opisane zachowanie Patryka G. skutkowało przedstawieniem mu szeregu zarzutów. W związku z nierespektującą wielu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym jazdą ulicami Kędzierzyna-Koźla, na odcinku ponad 11 km, którą zagrażał wielu uczestnikom ruchu (w tym pieszym), Patryk G. usłyszał zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym (art. 174 § 1 kk).

Mężczyźnie zarzucono także niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu, co stanowi występek z art. 178b kk, a w związku z kilkukrotnie podjętą próbą zajechania drogi policyjnemu radiowozowi zarzucone mu zostało dopuszczenie się czynnej napaści na funkcjonariuszy policji podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych (art. 223 § 1 kk).

Oskarżony przyznał się do ucieczki przed patrolem oraz zlekceważenia wydawanych mu poleceń zatrzymania. Zaprzeczył, aby miał dopuścić się czynnej napaści na funkcjonariuszy policji.

Bezpośrednio po zdarzeniu na wniosek Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu Patryk G. został tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawę będzie rozpoznawał Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe