Rozmawiali o wyzwaniach czekających UE

  • 09.11.2019, 13:25
  • W
Rozmawiali o wyzwaniach czekających UE W Z Markiem Prawdą rozmawiał dziennikarz Maciej Zakrocki (z lewej)
Spotkanie z Markiem Prawdą, Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce było okazją do dyskusji o zagrożeniach, jakie stoją przed Unią Europejską, ale i o profitach płynących z przynależności do Wspólnoty.

Marek Prawda jest Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce od 1 kwietnia 2016 r. W latach 2012-2016 pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej. Wcześniej był ambasadorem RP w Szwecji i Niemczech.

"Dialog Obywatelski" to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu umożliwienie lokalnym społecznościom kontakt z najważniejszymi urzędnikami Unii Europejskiej. Wydarzenia odbywają się od 2012 r. we wszystkich państwach Wspólnoty. Moment ten to doskonała okazja do refleksji nad korzyściami płynącymi z przynależności do UE i istotą wspólnoty państw europejskich.

Nowa Komisja Europejska, nowe wyzwania, nowy budżet. "Co z tą Unią?" - tak zatytułowano cykl spotkań organizowanych przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej.

Przed spotkaniem, które odbyło się na zaproszenie starosty powiatu Małgorzaty Tudaj i wójta gminy Polska Cerekiew Piotra Kanzego, o jego znaczenie zapytaliśmy menedżera zakrzowskiego ośrodka.

- Spotkanie tym ciekawsze, że polega nie na wygłoszeniu wykładu, tylko wprowadzeniu, po którym rozpoczyna się dyskusja z uczestnikami na różne tematy. Są wśród nas przedstawiciele wielu profesji. Od reprezentantów branży rolniczej, poprzez samorządowców, biznesmenów, osób związanych ze służbą zdrowia czy ekologią - powiedział Andrzej Sałacki.

Oś spotkania w Zakrzowie stanowiła rozmowa dziennikarza Macieja Zakrockiego z Markiem Prawdą.

Wcześniej gość specjalny wygłosił prelekcję. Wspomniał w niej o kryzysach - finansowym czy migracyjnym, z którymi w ostatnich latach zmaga się Unia Europejska. Stąd, jak to określił Marek Prawda, Wspólnota działała "od pożaru do pożaru". Nie było czasu, by zająć się sprawami ważnymi dla jej przyszłości.

- To trochę nadszarpnęło wizerunek Unii, bo była kojarzona po prostu z kłopotami - przyznał prelegent.

Odnosząc się do hasła przewodniego spotkania, stwierdził, że gdyby miał jednym zdaniem określić, o co powinno chodzić w Unii, stwierdziłby, iż o odzyskanie przyszłości, zastąpienie eurosceptycznej polityki lęku polityką wyzwań.

(...)

Więcej w 43. nr. "Nowej Gazety Lokalnej", który ukaże się 12 listopada.

W

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe