Polsko-niemiecka wymiana sportowa uczniów PSP 19

  • 11.11.2019, 20:26
  • Mateusz Sadyk
Polsko-niemiecka wymiana sportowa uczniów PSP 19
14 października br. 15 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu wraz z opiekunami panem Mateuszem Sadyk i Wiolettą Bernat wyjechali do Niemiec na sportową wymianę zorganizowaną w ramach współpracy Kuratorium Opolskiego, którego przedstawicielem był pan Tomasz Słodziński z niemieckiego landu.

Oprócz naszej szkoły, ze strony Polskiej udział wzięła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 z Brzegu z opiekunami Dariuszem Ilów i Martyną Wójcik. Po kilkunastogodzinnej podróży nasi uczniowie dotarli się miejscowości Schonau, gdzie w wspólnie z rówieśnikami z drugiej szkoły oraz dwiema szkołami z Niemiec (Landau i Dahn) przez trzy kolejne dni brali udział w ciekawych zajęciach i rywalizacjach sportowych.

Wieczorem po przyjeździe na miejsce został zorganizowany wieczór zapoznawczy, podczas którego wszyscy uczestnicy dostali takie same koszulki. Zostaliśmy również zapoznani z planem dnia następnego oraz planem całego pobytu. Po wszystkim, zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na wyczekany odpoczynek, aby nabrać sił, przed następnym dniem.

Przez trzy kolejne dni wszyscy uczestnicy wymiany ( 60 uczniów) brali udział w zajęciach sportowych połączonych z zajęciami rozwijającymi komunikowanie się i kreatywności. Na samym początku stworzono dziesięć sześcioosobowych zespołów tak by w każdym zespole były dzieci z różnych szkół. Następnie każdy z zespołów musiał stworzyć swoją „flagę” i ją zaprezentować pozostałym. Nauczyciele ze strony Niemieckiej przygotowali ciekawe konkurencje sportowe za które każda grupa zdobywała punkty. Można było rywalizować w parkourze, biathlonie, wspinaczce na skałkach i jeździe na rowerze z biegiem. Na zakończenie każdego dnia następowało podsumowanie zmagań oraz czas gdzie uczniowie mogli wykorzystać wspaniałą halę sportową na dodatkowe rozgrywki w piłkę nożną, koszykówkę, gimnastykę we własnym zakresie.

Udało nam się odbyć wycieczkę do Europarlamentu w Strasburgu i zwiedzanie miasta. Razem z naszymi niemieckimi przyjaciółmi mieliśmy przyjemność odwiedzić jedno z najważniejszych miejsc w zjednoczonej Europie. Zachwyciło nas ono swoim ogromem i zaciekawiło historią. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się jak działa Parlament, jak wielu ludzi pracuje nad bezpieczeństwem Eurodeputowanych oraz w jakim języku przemawiają z mównicy. Po gmachu oprowadzała nas pani Christine Schneider. Kolejny punkt wycieczki, to zwiedzanie miasta. Nasi gospodarze zrobili nam wielką niespodziankę, zabierając nas w niezwykłą podróż wodnym tramwajem.


Trzeciego dnia oprócz dokończenia rozgrywek sportowych nadszedł czas na część oficjalną. Spotkaliśmy się z władzami, dyrektorami oraz współorganizatorami naszej wymiany ze strony niemieckiej, aby poznać i podziękować osobom, bez których ta wymiana nie powiodłaby się. Wieczorem nadszedł czas na podsumowanie całego pobytu.

18 października, pod osłoną nocy, pożegnani przez nowych przyjaciół wyruszyliśmy w podróż powrotną. Minęła nam ona w radosnej atmosferze, na wspólnych rozmowach i żartach. A podczas pożegnania polały się łzy żalu i smutku, że ta przygoda dobiegła już końca.

Ten wyjazd na pewno zostanie na długo w pamięci uczniów naszej szkoły. Był to cudownie spędzony czas, podczas którego dzieci miały okazję rozwinąć swoje umiejętności językowe i nawiązać nowe znajomości. Wszyscy z niecierpliwością wyczekują majowej rewizyty w Polsce.

 

Mateusz Sadyk

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe