Upamiętniono Żydów mieszkających w Koźlu

  • 13.11.2019, 10:20
  • Rafał Pulkowski
Upamiętniono Żydów mieszkających w Koźlu
Tablica upamiętniająca Żydów mieszkających przed wojną w Koźlu oraz synagogę, która spłonęła 9 listopada 1938 roku podczas "nocy kryształowej" stanęła na placu przed budynkiem dyrekcji kozielskiego szpitala.

Inicjatorami pomysłu są Stowarzyszenie Blechhammer-1944 i młodzież ze szkolnego koła Amnesty International w I Liceum Ogólnokształcącym. Pomnik został sfinansowany ze środków gminy Kędzierzyn-Koźle.

- Tablica upamiętnia Żydów, którzy mieszkali tu przez wiele lat. Byli częścią społeczności lokalnej, dobrze się w tę społeczność wkomponowali. Tutaj żyli, pracowali, byli obecni cały czas - powiedział Waldemar Ociepski, prezes Stowarzyszenia Blechhammer-1944.

W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in.: zastępca prezydenta miasta Wojciech Jagiełło, starosta powiatu Małgorzata Tudaj, przewodniczący rady miasta dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej dr Izabela Migocz, rabin gminy żydowskiej z Wrocławia David Basok i uczniowie kozielskiego ogólniaka.

- 133 lata temu powstała synagoga. Wówczas starosta otwierał tę synagogę. Dlatego dziękuję za zaproszenie i za tę tablicę. Niech ona przypomina o tym ogromnym nieszczęściu i wstydzie, który się pojawił. Synagoga funkcjonowała tylko 50 - podkreśliła Małgorzata Tudaj.

Wiceprezes Stowarzyszenia Blechhammer - 1944 Edward Haduch opowiedział historię żydowskiej społeczności, która od XIX wieku mieszkała w Koźlu. Zwieńczeniem wydarzenia był występ duetu klazmerskiego Duo NIHZ.

- Dziękuję wszystkim zgromadzonym za ich obecność, która świadczy o tym, że pamięć o Żydach mieszkających tutaj jest dla nich ważna - dodał David Basok.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (38)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

marbo
marbo 20.11.2019, 17:17
Stanęła i zniknęła! Szukałem jej dzisiaj bez skutku.
czytelnik
czytelnik 13.11.2019, 21:41
"Ogólniaka", tak się pisze teraz w prasie?
Brawo
Czytelnik
Czytelnik 14.11.2019, 09:27
a co, Ty byś napisał "ogulniaka" ?

Pozostałe