Wielka uroczystość w "Jedynce"

  • 13.11.2019, 17:59
  • Rafał Pulkowski
Wielka uroczystość w "Jedynce"
Uroczystość z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100. rocznicy pierwszego powstania śląskiego odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu.

Uroczystość połączona byłą z zamianą 47-letniego sztandaru szkoły na nowy. Autorem nowego wzoru jest grafik komputerowy Piotr Molenda. Na nowym sztandarze widnieje charakterystyczne skrzydło, czyli symbol powstania śląskiego. Jak przyznała dyrektor placówki, była to najważniejsza część tego dnia dla całej społeczności szkolnej.

- Nasza szkoła nosi imię Powstańców Śląskich, więc w setną rocznicę pierwszego powstania śląskiego i jednocześnie sto pierwszą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy dokonać wymiany sztandaru - powiedziała Katarzyna Król, dyrektor PSP nr 1 Kędzierzynie-Koźlu.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezydent miasta Sabina Nowosielska, przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski, kierownik wydziału oświaty i wychowania urzędu miasta Bożena Jankowska, poprzedni dyrektorzy "Jedynki", dyrektorzy innych szkół podstawowych i przedszkoli, czy komendanci policji oraz wojska. A także przedstawiciele Poczty Polskiej i filateliści, którzy z okazji upamiętnienia wybuchu powstania śląskiego zainicjowali pojawienie się nowego znaczka i kartki z wizerunkiem wybitnego dowódcy powstania śląskiego Alfonsa Zagrzebnioka, który pochodził z Dziergowic.

- Poczta Polska w sierpniu tego roku wydała znaczek pocztowy, upamiętniający wybuch powstania śląskiego. Przedstawia wielkiego Polaka i patriotę Alfonsa Zgrzebnioka, który był komendantem pierwszego i drugiego powstania śląskiego. Aby upamiętnić ten ważny czas w polskiej historii wydana została również kartka z jego wizerunkiem - powiedział Romuald Eliminowicz, sekretarz Wojskowego Koła Filatelistycznego nr 33 w Kędzierzynie-Koźlu.

Nakład kartek to zaledwie 400 egzemplarzy i są do nabycia w PSP nr 1 oraz w Urzędzie Pocztowym nr 4 przy ulicy Judyma. Znaczki natomiast dostępne są w całej Polsce.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe