Żołnierz i strażak z Ostrożnicy uratował życie dziecku

  • 16.11.2019, 19:31
  • Źródło: http://10blog.wp.mil.pl/pl/1_2229.html
Żołnierz i strażak z Ostrożnicy uratował życie dziecku
Młodszy chorąży Roman Frank z Ostrożnicy (gmina Pawłowiczki) służy w 91 Batalionie Logistycznym 10 Brygady Logistycznej. W połowie października uratował życie duszącemu się dziecku. 15 listopada 10 Opolska Brygada Logistyczna pochwaliła się zachowaniem żołnierza na swojej stronie www.

W dniu 14 października 2019 roku młodszy chorąży Roman Frank z 91 Batalionu Logistycznego 10 Brygady Logistycznej uratował życie duszącemu się dziecku.

W godzinach pozasłużbowych, w drodze z jednostki wojskowej do domu, młodszy chorąży Roman Frank zauważył duszące się dziecko, któremu bezskutecznie próbował pomóc jego ojciec. Żołnierz szybko podbiegł w ich kierunku, a będąc w umundurowaniu polowym, szybko wzbudził zaufanie i natychmiast podjął czynności ratownicze. Działania te polegały na uspokojeniu sytuacji, poinformowaniu o posiadanych uprawnieniach ratownika medycznego, na bardzo szybkim wywiadzie co się wydarzyło i co mogło być powodem zadławienia, a następnie przejęcie dziecka w swoje ręce i wykonanie tzw. rękoczynu Heimlicha.
Po udrożnieniu dróg oddechowych młodszy chorąży Frank ocenił prawidłowość pulsu, oddech oraz sprawdził nawrót kapilarny. Poinformowano również koordynatora z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, że niebezpieczeństwo zdrowia dziecka zostało zażegnane i nie ma już konieczności przyjazdu pogotowia ratunkowego.

***

Mł. chor. Roman Frank służy w 91 Batalionie Logistycznym w Komprachcicach na stanowisku podoficera sztabowego. Od ponad 15 lat czynnie działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrożnicy, gdzie pełni funkcje strażaka, ratownika, kierowcy i dowódcy działań ratowniczych. Za swoją służbę w OSP został odznaczony m.in. tytułem „Wzorowy Strażak”.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

Źródło: http://10blog.wp.mil.pl/pl/1_2229.html

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adam
Adam 17.11.2019, 14:35
Brawo! Wybitny i uczciwy strażak.
mieszkaniec K-Kozla
mieszkaniec K-Kozla 17.11.2019, 10:54
Świetna robota, na medal ??

Pozostałe