Śląskie kobiety - polskie twierdze. Wyjątkowa wystawa w parafii

  • 20.11.2019, 09:41
  • Ł
Śląskie kobiety - polskie twierdze. Wyjątkowa wystawa w parafii Foto: SPKK Krzysztof Marcinkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, zaprasza na wystawę "Śląskie kobiety - polskie twierdze"
Każda z nich brała czynny udział w krzewieniu polskiej tradycji i kultury na śląskiej ziemi. Część z nich za swoją działalność zapłaciła najwyższą cenę. Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle oddało hołd kobietom, które walczyły o niepodległość.

W parafii pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu 19 listopada miała miejsce premiera wystawy pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze”.

- Poprzez ściągnięcie tej wystawy chcemy aktywnie włączyć się w obchody stulecia powstań śląskich. Chociaż nasze miasto było objęte walkami dopiero w 1921 roku, to już dzisiaj chcemy uczcić te wspaniałe kobiety, które często poświęciły swoje życie na rzecz niepodległości - mówił Krzysztof Marcinkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

Na dziesięciu planszach zaprezentowano sylwetki 42 kobiet zaangażowanych w działalność społeczności polskiej na terenie Górnego Śląska od początku XX wieku aż do 1945 roku.

- Ta wystawa to pierwsze z wydarzeń, jakie planujemy w związku z setną rocznicą powstań śląskich. Nie chcemy na razie zdradzać szczegółów, ale jesteśmy przekonani, że godnie upamiętnimy bohaterstwo tych ludzi. Wielkopolska pamięta o swoich powstańcach, mieszkańcy Zaolzia wspominają żołnierzy oraz milicjantów broniących ich przed agresją czechosłowacką w styczniu 1919 roku. Także i nasi powstańcy, przez ostatnie dekady odrobinę zapomniani, zasługują na swoje miejsce w ludzkiej pamięci - uważa Krzysztof Marcinkiewicz.

Wystawę, na ubiegłoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowały Narodowy Instytut Dziedzictwa w Opolu oraz Fundacja Polskie Dziedzictwo Śląska. Ekspozycja gościła m.in. w Sejmie RP, Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, Rybniku i Katowicach. Teraz zawitała do parafii na osiedlu Piastów, gdzie będzie ją można podziwiać do końca listopada.

- Chcemy także przypomnieć, że w najbliższą niedzielę (24 listopada) we wszystkich kościołach naszego miasta będzie miała miejsce zbiórka produktów żywnościowych dla Polaków na Kresach. To część akcji ph. „Jeden naród ponad granicami”. Wszystkich bardzo serdecznie zachęcamy do wsparcia naszych rodaków, którzy po II wojnie światowej zostali na Litwie i Białorusi – dodaje wiceprezes stowarzyszenia.

Ł

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe