czwartek, 18 kwietnia 2024 12:11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z rolnictwem nie myślą się rozstawać

Gimnazja to już przeszłość. Naukę w Zespole Szkół w Komornie pobiera ostatni rocznik technikum. Tym bardziej cieszy sukces dwóch jego uczniów.
Z rolnictwem nie myślą się rozstawać
Od lewej: Roland Masur, dyrektor Łucja Dzimiera i Rafał Piechaczek

Autor: Foto: ZS w Komornie, W

Trzecie miejsce w konkursie orki w Czechach zdobył Roland Masur z Żywocic koło Krapkowic. Uczący się w Komornie nastolatek konkurował z 29 innymi osobami.

- Zostaliśmy zaproszeni przez Czeską Izbę Rolniczą - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Komornie Łucja Dzimiera.

Poza szkołami rolniczymi w Komornie i Głubczycach w konkursowe szranki stanęli uczniowie z czeskich, słowackich i węgierskich placówek.

Pierwszego dnia chętni mogli poćwiczyć przed konkursem. Do dyspozycji mieli ciągniki starszego typu - Zetory i tradycyjny pług zagonowy dwuskibowy. Nazajutrz rywalizowano. Wśród kryteriów było wykonanie jak najprostszej bruzdy i poprowadzenie jej na równej głębokości na całej długości. Mało kto dziś orze w ten sposób. Pługi zagonowe rolnicy zastąpili obrotowymi. Zdecydowaną mniejszość stanowią gospodarze, którzy korzystają jeszcze z małych ciągników dwuskibowych. Tym większą satysfakcję daje Rolandowi trzecie miejsce w konkursie. Edukację chciałby kontynuować na studiach. Najprawdopodobniej na kierunku mechatroniki. To dziedzina nauki, w której kluczową rolę odgrywają rozwiązania elektroniczne wprowadzane do mechanizmów, aby uzyskać możliwie najlepsze efekty.

W ostatniej klasie technikum w Komornie uczy się też Rafał Piechaczek. Uzyskał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczyste wręczenie stypendiów nastąpiło 30 października. To spora pomoc finansowa dla Rafała. Tym bardziej że do Komorna dojeżdża samochodem z Boguszyc pod Opolem. To trzydzieści kilometrów w jedną stronę. Obecnie pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Swoją przyszłość, podobnie jak Roland, wiąże ze studiami. Chce iść na mechatronikę lub studia ściśle rolnicze. Nie powinno to dziwić, ponieważ w rodzinnym gospodarstwie Rafała nowoczesne technologie - w tym prowadzenie maszyn przez sygnał GPS - są powszechnie wykorzystywane. W przyszłości być może w gospodarstwie pojawi się automatyczne wyłączanie sekcji siewnych. Maszyny - opryskiwacze czy siewniki - będą tak zaprogramowane, by „wiedziały”, w którym momencie wyłączyć część roboczą, aby uniknąć tzw. nakładek. To przełoży się na oszczędności.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KaliTreść komentarza: Oczywiście że brudna kampania . Bo na przykład osiem gwiazdek to bardzo ale to bardzo czysta kampania. Tak czysta że... że... aż strach!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:20Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MirosławTreść komentarza: Brawo wyborcy PO w Kędzierzynie -Koźlu ! Dzięki wam Będziemy wkrótce gościć tysiące "lekarzy i inżynierów" którzy nie przydadzą się naszym zachodnim sąsiadom a ubogacą Wasze żony i córki. Dzięki Wam i wybranej przez Was opcji politycznej wielu utraci własne domy dzięki dyrektywie budynkowej. Dzięki Wam wkrótce złoty zostanie zastąpiony walutą euro co pogrąży Polskę gospodarczo. Dzięki Wam wkrótce pożegnamy nasze poczciwe samochody. Dzięki Wam większość będzie wkrótce szukać jakiejkolwiek pracy . I tak dalej... i tak dalej... Najważniejsze że uśmiechnięte osiem gwiazdek i małpia zemsta. Smutno pozdrawiam.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:15Źródło komentarza: Większość to stabilizacja! Druga tura wyborów samorządowychAutor komentarza: wujek dobra radaTreść komentarza: No w sumie jest to jakiś pomysł na biznes dla rolnika. Narzekają na Unię, że daje dotacje, że każe zmniejszyć pestycydy. A tu pomysły leżą na ulicy, wystarczy ogrodzić hektar ziemi niskiej klasy i kasować za kota, chomika i psa. Robić skrzynki, trumny zimą, zagrać Brukseli na nosie bezcenne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 09:15Źródło komentarza: Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstanie cmentarz dla zwierząt?Autor komentarza: WeronikaTreść komentarza: prowadzę niewielką firmę, przez jakiś czas mieliśmy przejściowe problemy, kontrahenci mieli duże opóźnienia w płatnościach, a trzeba było opłacić pracowników, pomogła nam, błyskawicznie udało się zdobyć środkiData dodania komentarza: 18.04.2024, 09:09Źródło komentarza: Faktoring a szybka reakcja na nagłe wzrosty popytuAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Akcja może faktycznie fajna, ale taka na pokaz. Szkoda że zrobiona tylko dla Śródmieścia i Piastów. Zapominacie że K-Koźle z wschodu na zachód to prawie 30km i ludzie ze Sławięcic mają się tłuc przez pół miasta by dostać sadzonkę? Zróbcie taką akcję dla każdego osiedla, bo cel naprawdę jest słuszny.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 09:00Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: doktor inżynierTreść komentarza: Podaj mi miasto rangi KK, które nie traci mieszkańców. KONKRETNIE !!!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 08:55Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna