Pierwszy inwestor na „poligonie”

  • 30.11.2019, 08:31 (aktualizacja 30.11.2019, 08:40)
  • W
Pierwszy inwestor na „poligonie” Foto: UG w Reńskiej Wsi Od lewej: prezes firmy KAMET S.A. Józefa Haras i wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora
Po wielu latach zabiegów gmina Reńska Wieś sprzedała pierwsze działki w „strefie inwestycyjnej” na dawnym poligonie w Pociękarbiu. W piątek 29 listopada podpisano akt notarialny z firmą KAMET S.A.

Gmina przejęła ponad 60 ha terenu dawnego poligonu od Agencji Mienia Wojskowego w 2000 r. Korzystając z dotacji unijnych wykonano w latach 2009-2014 za kwotę 8,8 mln drogi, oraz dokumentację uzbrojenia terenu (7,3 mln zł pochodziło z dotacji unijnych). W roku 2019, również z wykorzystaniem środków unijnych (2,5 mln), przebudowano drogę łączącą tereny inwestycyjne z drogą powiatową relacji Bytków-Urbanowice.

Przez pewien czas była szansa na inwestycję w bio-gazownię, którą na „poligonie” chciała budować spółka z Warszawy. Wydzierżawiła część działek, ale do dziś zakład nie powstał.

Zainteresowanie pozostałymi działkami również było spore, ale nie przełożyło się na decyzję o zakupie. W pierwszym tegorocznym przetargu nikt nie wystartował. W drugim zgłosiła się firma KAMET SA. z Reńskiej Wsi, która nabyła pięć działek o łącznej powierzchni 7,5 ha za sumę 1,2 mln zł. Po wpłaceniu pełnej kwoty, w piątek 29 listopada podpisano akt notarialny pomiędzy gminą a spółką reprezentowaną przez panią prezes Józefę Haras.

O plany spółki, która zajmuje się produkcją lekkich konstrukcji z aluminium i stali nierdzewnej ze szczególnym uwzględnieniem elementów strukturalnych dla przemysłu motoryzacyjnego
i kolejowego, zapytaliśmy wójta gminy Reńska Wieś.

- W strefie ma powstać już w przyszłym roku zakład produkcyjny, w którym powstanie wiele nowych miejsc pracy - mówi Tomasz Kandziora. - Firma cały czas się rozwija i przestrzeń, którą dysponuje w samej Reńskiej Wsi, jest już po prostu zbyt mała - dodaje włodarz.

Rozmówca nie ukrywa satysfakcji z tej transakcji, gdyż - jak sam podkreśla - liczy na to, iż jest to pierwsza z kilku możliwych dalszych inwestycji w tej strefie. Kolejne przetargi na sprzedaż działek planowane są z początkiem nowego roku. Wspomnijmy, że gmina bierze również udział w unijnym projekcie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, który ma wspomóc gminę w procesie pozyskiwania i obsługi inwestorów.

 

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe