Ścigali się przy ośrodku pielgrzymkowym

  • 02.12.2019, 13:36 (aktualizacja 02.12.2019, 14:24)
  • W
Ścigali się przy ośrodku pielgrzymkowym W Polak wciąż przed Belgiem
Już po raz 26. zorganizowano przełajowy wyścig kolarski „Bryksy Cross”. Tą popularyzującą kolarstwo przełajowe imprezą nasz powiat żył w ostatnią niedzielę listopada.

To jeden z najbardziej znanych wyścigów w Polsce. Organizowany przy zabytkowym kościele pątniczym pw. św. Brykcjusza, dawnej pustelni. Miłośnicy pedałowania rywalizują w kilku kategoriach na różnych dystansach. Jedna runda - większość odcinka jest trawiasta - to ponad 2,5-kilometrowa pętla. Kolarze ścigają się na pagórkowatym terenie. Na trasie mijają stacje drogi krzyżowej.

Od pierwszej edycji minęło już ćwierć wieku. Na początku wyścig miał nieporównywalnie mniejszy zasięg. Dziś impreza rozrosła się do tego stopnia, że przyciąga mistrzów. Choćby mistrza Polski w kolarstwie przełajowym Marka Konwę. Mimo że w koronnej kategorii elita mężczyzn, zaliczanej do klasyfikacji UCI, Polak przegrał z Belgiem Wietse Bosmansem, rywalizacja tej dwójki do samego końca przyprawiała niejednego obserwatora o szybsze bicie serca. O rozpalanie emocji wśród kibiców zadbał między innymi goszczący w Gościęcinie komentator sportowy TVP Sport Bartosz Huzarski. Ekspert od kolarstwa w telewizji, były profesjonalny kolarz też nieźle spisał się w jednej z kategorii „mastersów”.

O oprawę imprezy zadbał Jan Paterak, pomysłodawca i dyrektor zawodów. Już jubileuszowa 25. edycja crossu była rekordowa - przybyło na nią 450 zawodników z Polski i zagranicy.

- Wspaniała pogoda. Dopisali kibice - relacjonował na naszych łamach Jan Paterak.

Tegoroczna odsłona zawodów, w których udział  to okazja do zdobycia punktów w klasyfikacji Super Pucharu Polski, była jeszcze bardziej spektakularna. Wystartowało 460 zawodników, poza Polakami zawodnicy z Czech, Słowacji, Belgii, Niemiec, Francji, Danii i Białorusi. Kilka lat temu w Gościęcinie ścigał się nawet zawodnik z Nowej Zelandii.
- Najlepsza z dotychczasowych edycji - nie kryje satysfakcji Jan Paterak. - Frekwencja, ale przede wszystkim jakość oraz liczba zawodników z zagranicy.

Przygotowania do następnej edycji? Startują praktycznie na drugi dzień po imprezie. Przyszłoroczne zawody trzeba zgłosić do końca listopada. Termin zawodów w 2020 r. jest już zatwierdzony. Odbędą się 22 listopada.

LKS „Bryksjusz” Gościęcin, który wraz z Urzędem Gminy w Pawłowiczkach, Starostwem Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu i Polskim Związkiem Kolarskim zorganizował imprezę, wciąż szuka chętnych do ścigania się. Gdy zimno na dworze, w czwartkowe popołudnia w sali ZSP w Gościęcinie formę szlifują uczniowie szkół podstawowych z naszego powiatu. W sezonie dwa razy w tygodniu na rowerach szosowych lub terenowych pedałują „starsi”. Brakuje zawodników. Klub cały czas próbuje przyciągnąć narybek.

- Między innymi po to jest ten wyścig. Żeby młodzi zobaczyli, jak przebiega rywalizacja - nawiązuje do „Bryksy Cross” Jan Paterak.

Zajęcia dla dzieci w LKS „Bryksjusz” Gościęcin są bezpłatne. Na najbardziej wytrwałych czekają dwuślady - trzeba tylko udowodnić, że chce się związać z tą dyscypliną sportu.

Rodzice mogą zgłaszać swoje dzieci do trenera Marka Niedźwiedzkiego tel. 696616059 lub bezpośrednio do Jana Pateraka.

 

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe