Kościół parafialny w Koźlu odzyska dawny blask

  • 04.12.2019, 14:12
  • Andrzej Kopacki
Kościół parafialny w Koźlu odzyska dawny blask foto: Andrzej Kopacki Remont kapitalny kozielskiego kościoła parafialnego powinien zakończyć się w ciągu dwóch lat
Najprawdopodobniej za dwa lata kozielski kościół pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej odzyska w pełni swój dawny blask. Umowny termin przygotowania dokumentacji projektowej tego zadania dobiegł już końca.

- Wszyscy parafianie, i ja również, czekamy na rozpoczęcie tego, co będzie zauważalne, bo dotąd skupialiśmy się na opracowaniu dokumentacji projektowej. Gdy uzyskamy wszelkie pozwolenia budowlane i konserwatorskie, wówczas przystąpimy do wyłonienia firmy, która przeprowadzi remont kościoła zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Dopiero wtedy będzie widać pierwsze efekty. Świątynia zacznie pięknieć z dnia na dzień - nie kryje radości ks. Marek Biernat, proboszcz kozielskiej parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej.
 

Wyjątkowe płótno
 

Ksiądz Biernat podkreśla, że cała inwestycja to ogrom prac, ale i szansa, aby świątynia i teren wokół niej zostały wreszcie odnowione: - Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie nie tylko dla naszej parafii, ale również dla całego miasta i regionu. Realny termin zakończenia prac, nastąpi moim zdaniem za dwa lata. Mam nadzieję, że już w 2020 roku odrestaurowane zostanie wnętrze kościoła. Otóż nasza świątynia posiada najstarszy, bo pochodzący z 1420 roku obraz w Diecezji Opolskiej. Jest to obraz Matki Bożej z Koźla i pragniemy godnie uczcić przypadający w przyszłym roku jubileusz 600-lecia tego płótna. To jeden z kilku powodów, dla których należy przeprowadzić te jakże długo wyczekiwane przez nas prace remontowe.

Wcześniej problem stanowiła olbrzymia kwota potrzebna na przeprowadzenie inwestycji. Dzięki unijnym dotacjom pieniądze się znalazły. Pochodzą one z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość całego projektu sięga 4,484 mln zł, a jego dofinansowanie unijne wynosi ponad 3,811 mln zł (czyli 85 procent). Wkład własny kozielskiej parafii to ponad 672 tys. zł, co stanowi 15 procent kosztów kwalifikowanych. Parafia realizuje go razem z partnerami: Towarzystwem Ziemi Kozielskiej, parafiami Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła oraz p.w. świętego Urbana, a także Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim.

Szeroki zakres prac

 

Inwestycja obejmuje: przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej, konserwację oraz restaurację elewacji zewnętrznej i ścian wewnętrznych kościoła, modernizację źródła ciepła i instalacji c.o., wykonanie ogrzewania podłogowego pod ławkami, prezbiterium i zakrystią dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zakup i montaż nagłośnienia zewnętrznego kościoła.

Ponadto projekt zakłada rewitalizację placu wokół świątyni m.in. poprzez uporządkowanie terenu, przebudowę ciągów pieszych, remont ogrodzenia, remont schodów prowadzących na plac kościelny, utworzenie miejsc postojowych w tym również dla osób niepełnosprawnych, oświetlenie terenu i samego kościoła, urządzenie szaty roślinnej oraz montaż małej architektury, a w szczególności bloku kamiennego symbolizującego ołtarz zewnętrzny, podświetlane gabloty informacyjne, ławki, stojaki na rowery. Powstanie nowa strona internetowa parafii wraz z zakładką dla słabowidzących. Wydane też zostaną materiały promocyjne, a mianowicie foldery w 4 językach.

 

- Kozielski kościół parafialny ma bardzo bogatą historię. To taka perełka, o którą należy się zatroszczyć. Za wszelkie ofiary złożone na remont naszej świątyni z serca dziękuję, prosząc zarazem o dalsze wsparcie - apeluje ks. Marek Biernat.

Mimo, że pieniądze są już zagwarantowane, to istnieje ryzyko, że zadanie będzie droższe niż pierwotnie szacowano. Nieustannie rosną bowiem koszty materiałów i usług budowlanych. Tym bardziej więc dodatkowe wsparcie finansowe może okazać się konieczne dla przeprowadzenia inwestycji w pełnym zakresie. Liczy się każda złotówka. Datki można wpłacać na konto parafialne (52 88821032 2001 0000 1397 0001 z dopiskiem: Darowizna na cele kultu religijnego).

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

siepytam
siepytam 04.12.2019, 16:20
A po co nagłośnienie zewnętrzne? Może jeszcze bezprzewodowe nagłośnienie w autobusach?

Pozostałe