środa, 24 kwietnia 2024 21:22
Reklama
Reklama
Reklama

To nie koniec remontów zabytków

Otwarcie nowej ekspozycji w odrestaurowanych piwnicach zamkowych należących do Muzeum Ziemi Kozielskiej, to nie koniec planów związanych z remontami zabytków w naszym mieście.
To nie koniec remontów zabytków
Lamus to bardzo interesujący obiekt, który ma zostać wyremontowany w następnej kolejności

Tak przynajmniej zapewnia prezydent Kędzierzyna-Koźla, która przyznaje, że choć gmina nie ma worka z pieniędzmi, to jednak włodarze myślą już o tym, aby na najbliższej sesji rady miasta wprowadzić do budżetu zadanie dotyczące opracowania projektu technicznego remontu tzw. lamusa, który również zlokalizowany jest na wzgórzu zamkowym.
 

- Zakładam, że przygotowanie projektu technicznego zajmie w tym przypadku około ośmiu, może dziewięciu miesięcy. Wymagane są też wszystkie uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Mając taki projekt techniczny, będziemy mogli myśleć o kolejnych programach unijnych i pozyskaniu funduszy rozdysponowywanych przez marszałka województwa opolskiego - tłumaczy Sabina Nowosielska.
 

Przedstawiciele władz wojewódzkich, w tym wicemarszałek Roman Kolek, sygnalizowali podczas ostatniej wizyty w Kędzierzynie-Koźlu, że pieniędzy na ten cel nie zabraknie.
 

- Fundusze rzeczywiście są, trzeba natomiast napisać dobry wniosek, który następnie przeanalizują eksperci. Jak do tej pory nasze projekty są bardzo wysoko oceniane, z czego się bardzo cieszę. Koźle to historyczne miasto, ale bardzo zaniedbane przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Pragniemy to zmienić - przekonuje prezydent miasta.
 

Ciekawy zabytek
 

Choć obiekt określany jest mianem lamusa, to nie do końca musiał spełniać tę funkcję. Lamus to bowiem dawny budynek gospodarczy, na ogół dwukondygnacyjny, często o ozdobnych formach architektonicznych. Początkowo obiekt w Koźlu wchodził w skład zabudowań dworskich. Przeznaczony był do przechowywania cennych przedmiotów (np. dokumentów, zbroi). Za sprawą badań archeologicznych pojawiły się też uzasadnione przypuszczenia, że wcześniej w miejscu tym znajdowała się kaplica zamkowa.
 

- Na przestrzeni lat, w toku kolejnych faz użytkowania, obiekt ten był przebudowywany. Pojawiały się w nim nowe ściany i stropy. Nie wykluczam, że pierwotnie był to budynek zupełnie inaczej zorganizowany - przekonuje archeolog Marcin Paternoga. - Wchodziło się z parteru do wielkiej sali, która mogła pełnić funkcje reprezentacyjne, choćby na potrzeby rycerstwa. Przekształcenie tego miejsca w spichlerz, magazyn bądź arsenał nastąpiło dopiero później, gdy wewnątrz dobudowano stropy, dzieląc pomieszczenie na dwie lub trzy kondygnacje.
 

Wszystko wskazuje na to, że w budynku określanym mianem lamusa na kozielskim wzgórzu zamkowym znajdowało się pierwsze w naszym mieście ogrzewanie podłogowe. Natrafiono tam bowiem na piec, który służył do ogrzewania obiektu. Ciepło rozprowadzano specjalnymi kanałami, których wyloty znajdowały się na poziomach stropów, wychodząc prosto z podłogi. Gorące powietrze biegło przewodami z pieca po niemal całym budynku.
 

Kłopotliwe podzamcze
 

Zgodnie z deklaracjami prezydenta miasta remontów doczekają się także inne obiekty, jednak kolejność ich modernizacji określi komisja do spraw ochrony zabytków. Faworytem w wyścigu o pieniądze nie będzie raczej podzamcze, którego remont pochłonąć ma od 80 do 100 mln zł. Zadanie to obecnie przerasta możliwości samorządu, tym bardziej że mając na myśli zagospodarowanie tak dużego budynku - poza wielkimi pieniędzmi - trzeba mieć jeszcze dobry pomysł i dalekosiężne wizje.
 

- Wcześniej pojawiły się wprawdzie sugestie, aby obiekt remontować etapami. Jednak po kilkudziesięciu latach zaniedbań stan techniczny podzamcza jest już tak fatalny, że musimy wyremontować całość, a na to nas teraz nie stać. Mamy wiele innych zabytków, które są starsze i cenniejsze od podzamcza. O nich też warto pomyśleć, ale o tym zdecyduje ostatecznie komisja do spraw ochrony zabytków - zaznacza Sabina Nowosielska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Najgorzej jak myślenie ból sprawia, przecież mlodzi są tacy obcykani na telefonie, jak można się tak dać naciągnąć, gdy wszędzie o tym piszą i mówią. Policjanci Kierwinskiego na pewno szybko dadzą radę i zatrzymają.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:10Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: FlapsTreść komentarza: Miasto Możliwości 🤣Data dodania komentarza: 24.04.2024, 20:10Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Kibic nie kibolTreść komentarza: Damy rade tylko dlaczego legendy powołuje się do kadry a młodzi zdolni siedzą na ławce jak się wypalili postawmy im pomnikiData dodania komentarza: 24.04.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: kibic2Treść komentarza: Kędzierzyńskie Azoty sponsorowały piłkarzy Odry Opole, koszykarzy Pogoni Prudnik i Bóg wie, co jeszcze.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 17:28Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: PostępakTreść komentarza: Zapewne w ostatnich wyborach wyrzucili tych złodziei z PiS na śmietnik 🤡Data dodania komentarza: 24.04.2024, 16:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Szkoda, ąe tego przed wyborami nie podali, a może czekali z tą wiadomością. Teraz niech Miasto sponsoruje.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 16:38Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna