Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle pomaga Polakom na Litwie

  • 12.12.2019, 20:40
  • Rafał Pulkowski
Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle pomaga Polakom na Litwie
Dwa busy z 250 paczkami z żywnością, odzieżą i chemią gospodarczą wyruszyły w czwartek, 12 grudnia z Kędzierzyna-Koźla na Litwę. Trafią one do Polaków mieszkających na Kresach.

Już po raz siódmy Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle organizuje taką akcję, ale pierwszy raz samodzielnie pod nazwą "Jeden naród ponad granicami". Pierwsze 250 paczek pojechało do miejscowości Turmonty na Litwie.

- Za każdym razem cieszymy się bardzo ciepłym przyjęciem. Nasi rodacy mieszkający na Kresach wschodnich są bardzo wzruszeni widząc innych Polaków, którzy ich odwiedzają. Turmonty leżą przy granicy z Łotwą, a tam już mało jaki Polak jeździ - powiedział Piotr Niewadzisz ze Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

Zbiórkę darów przeprowadzono w parafiach oraz przedszkolach na terenie Kędzierzyna-Koźla. Zaangażowały się także firmy i instytucje takie jak: Berger, Grupa Azoty ZAK S.A., KolTar, Cargo czy Miejski Ośrodek Kultury. A także szkoły ze Zdzieszowic i Leśnicy. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

- Na Litwie jest straszna bieda. Te paczki bardzo im pomogą, ale ważna dla nich jest także nasza obecność. Poprzez taką akcję chcemy być takim pomostem pomiędzy Polakami Kresowiakami, którzy żyją tutaj na co dzień, a tymi, którzy zostali za wschodnimi granicami - mówił Krzysztof Marcinkiewicz, członek stowarzyszenia.

Podczas pierwszej akcji zebrano zaledwie 12 paczek. W 2018 roku było ich aż 604. W tym roku zebrano około 250 paczek, ale jest to dopiero pierwsza część - zbiórka nadal trwa. Kolejny transport planowany jest w styczniu na Białoruś lub Ukrainę.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (18)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe