Cenzura nie przejdzie! Sąd cofnął „Tygodnikowi Zamojskiemu” zakaz publikacji

  • 15.12.2019, 10:58
  • Źródło: wirtualnemedia.pl
Cenzura nie przejdzie! Sąd cofnął „Tygodnikowi Zamojskiemu” zakaz publikacji
Sąd Okręgowy w Zamościu zmienił decyzję z początku listopada, uchylając zabezpieczenie powództwa, na mocy którego „Tygodnik Zamojski” (Wydawnictwo Zamojskie) miał zakaz publikacji o Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Zamościu.

Zabezpieczenie powództwa zostało udzielone przez Sąd Okręgowy w Zamościu na początku listopada. Pod koniec września miejska firma Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu pozwała, wydawcę, redaktora naczelnego i dziennikarkę „Tygodnika Zamojskiego” Jadwigę Heretę za serię artykułów jej autorstwa.

W tekstach, które ukazały się w piśmie od sierpnia ub.r. do lutego br., opisano nieprawidłowości przy ogłoszonym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej i zastrzeżenia dotyczące samej tej spółki. Firma wniosła, żeby w ramach zabezpieczenia powództwa „Tygodnik Zamojski”, jego naczelny i dziennikarka przez 11 miesięcy mieli zakaz publikacji o spółce oraz usunęli z serwisu internetowego pisma pięć tekstów, których dotyczy pozew.

Sąd przychylił się do tego wniosku, uzasadniając, że uprawdopodobnione zostało naruszenie w tych artykułach dóbr osobistych pozywającego.

Decyzja sądu wywołała protesty środowiska dziennikarskiego. Wydawcy ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych zorganizowali akcję:

Cenzura nie przejdzie! Publikujemy zakazane teksty Tygodnika Zamojskiego. W geście solidarności

Przedstawiciele „Tygodnika Zamojskiego” wnieśli zażalenie na decyzję sądu. W piątek 13 grudnia Sąd Okręgowy w Zamościu uwzględnił je, uchylając zakaz publikacji.

Czytaj więcej: 13 grudnia w Zamościu skończyła się cenzura


 

Źródło: wirtualnemedia.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe