Stoły klasyczne – prostota i elegancja

  • 19.12.2019, 09:06
  • Artykuł sponsorowany
Stoły klasyczne – prostota i elegancja
Najważniejszym meblem w każdej jadalni będzie stół. Powinien być trwały, duży i estetyczny. Musi zachęcać do tego, by spędzić przy nim więcej czasu.

Wspólne biesiadowanie nie ogranicza się jedynie do spożywania posiłku. To wspólne spędzanie czasu i zachęta do tego, żeby zacieśniać więzi. Warto więc dobrze przemyśleć wszystko przed zakupem, by stół odpowiadał potrzebom domowników.

 

Dlaczego warto postawić na stół drewniane?

Jeśli kochamy klasykę i naturę, to w naszym domu nie może zabraknąć drewna. Jego obecność w pomieszczeniu sprawia, że cała aranżacja jest cieplejsza i bardziej przytulna. W przypadku jadalni ma to szczególne znaczenie. Ważne, by każdy czuł się swobodnie, a spotkaniom towarzyszyła rodzinna atmosfera. Już, chociażby dlatego stoły drewniane, jak te na stronie https://beds.pl/meble-do-jadalni/stoly-klasyczne są warte uwagi.

Poza tym drewno jest eleganckie. Od zawsze było utożsamiane z luksusem i szykiem, więc jego wprowadzenie do wnętrza, to prosta recepta na to, by czarowało klasyczną elegancją. Drewno jest również ponadczasowe. Trendy wnętrzarskie nieustannie ewoluują, tak samo jedne materiały wypierają inne. Tymczasem drewno było, jest i będzie modne. Mało tego, większość klasycznych drewnianych stołów pasuje do różnych aranżacji, więc nawet jeśli po czasie będziemy chcieli zmienić kolory i dekoracje, to stół nadal będzie komponować się idealnie.

 

Kształt stołu

Łatwo się domyślić, że do wyboru mamy stoły okrągłe i prostokątne. Stoły okrągłe pomogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Okrągły stół ma wymiar symboliczny, więc jeśli chcemy, by wszyscy goście byli równi i dobrze się widzieli, propozycja jest warta uwagi. Najlepiej będzie wyglądać postawiony na środku. Jeśli chcemy mieć stół przy ścianie albo w kącie, ten kształt nie będzie najlepszym wyborem.

 

Stoły prostokątne można postawić w każdym pomieszczeniu i w każdym miejscu. Są bardziej uniwersalne niż okrągłe. Często też po rozłożeniu prostokątnego stołu, może siąść więcej osób. Minusem jest to, że goście, którzy siedzą po tej samej stronie stołu, niekoniecznie będą się widzieć, więc rozmowy będą mniej komfortowe.

 

Wymiar stołu i krzesła

Do stołu musi być wygodny dostęp, więc jego wielkość musimy dopasować w pierwszej kolejności do miejsca, jakim dysponujemy. Optymalnie między stołem a ścianą powinno być co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni. Tyle miejsca potrzeba na wygodne poruszanie się wysuwanie krzesła i wstawanie. Oprócz tego zastanówmy się, ile osób zazwyczaj je wspólne posiłki. Najczęściej na co dzień jest to kilka osób, czyli domownicy. Jednak kiedy zapraszamy rodzinę lub przyjaciół na przyjęcie, przy stole siada nawet kilkanaście osób. Przyjęło się, że przestrzeń na jedno miejsce przy stole, to 40 cm szerokości, a między siedzącymi obok siebie osobami musi być co najmniej 10 cm przerwy. Jaki zatem wymiar będzie odpowiedni? Okrągły stół dla 4 osób musi mieć średnicę co najmniej 90 cm, a prostokątny długość 120 cm. Stół prostokątny dla 10 osób musi mieć już długość 200 cm.

Kiedy wybieramy stół, to najlepiej od razu dobrać do niego pasujące krzesła. Czasem dostępne są specjalne komplety, co znacznie ułatwia sprawę. Jednak większość osób decyduje się na to, by osobno dobierać stół i osobno krzesła. The Beds - sklep z meblami drewnianymi przygotował dużo ciekawych propozycji krzeseł drewnianych i tapicerowanych. Różnią się one stylistyką i kolorystyką, dlatego można wybrać coś odpowiedniego. Trzeba przy tym sprawdzić, czy pod względem wizualnym krzesła będą pasować do stołu.

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe