sobota, 20 kwietnia 2024 07:34
Reklama
Reklama
Reklama

Bardzo lubimy tu wracać

Bartas Szymoniak - twórca gatunku muzycznego określanego mianem beatrock wystąpił ostatnio w Domu Kultury „Koźle”. Z artystą rozmawialiśmy o przygodzie w programie „Idol”, współpracy z kultowym zespołem Sztywny Pal Azji, dźwiękonaśladownictwie oraz swoich wizytach w naszym mieście.
Bardzo lubimy tu wracać
Bartas podczas występu Domu Kultury „Koźle”

Autor: foto: Andrzej Kopacki

- Swoją aktywność artystyczną rozpocząłeś w 2005 roku. Trzy lata później trafiłeś do legendarnej grupy Sztywny Pal Azji, gdzie byłeś wokalistą aż do 2015 roku. Jak rozpoczęła się twoja przygoda z tym zespołem?
 

- Wszystko zaczęło się od przesłuchań. Pamiętam jak zadzwonił do mnie ówczesny menadżer tworzącego się nowego zespołu, powstającego na bazie muzyków grupy Sztywny Pal Azji, ale także T.Love i KnŻ. Dowodził tym wszystkim Jarek Kisiński. Pojechałem na te przesłuchania, sprawdziłem się i rozpoczęliśmy współpracę. Ostatecznie formacja się rozwiązała, a ja wkrótce zaproponowałem Jarkowi, żeby reaktywował Sztywny Pal Azji.
 

- Zmotywowałeś go krótko mówiąc.
 

- Tak można powiedzieć, no i zaproponowali mi angaż w roli frontmana.
 

- To był dobry czas dla ciebie?
 

- Bardzo dobry. W sumie osiem lat, choć pierwsze dwa lata były dość ciężkie. Zespół był bowiem trochę zapomniany i pojawiły się chwile zwątpienia wśród chłopaków. Natomiast było to dla mnie coś nowego. Każda rzecz mnie nakręcała. Na ile tylko potrafiłem, motywowałem chłopaków do działania i wspólnymi siłami daliśmy radę. Po trzech latach współpracy, twórczość grupy Sztywny Pal Azji znów wyszła na światło dzienne. Wszystko zaczęło nabierać tempa i dobrze funkcjonować. Piękny czas, za który jestem wdzięczny. Zagraliśmy prawie siedemset koncertów. Nie zabrakło też wyjazdów zagranicznych w tym mojego pierwszego lotu do Stanów Zjednoczonych, którego nie zapomnę do końca życia.
 

- Urodziłeś się w 1984 roku, czyli jesteś jeszcze bardzo młodym człowiekiem. Nie możesz więc pamiętać tych czasów, kiedy Sztywny Pal Azji cieszył się największą popularnością w Polsce, a była to druga połowa lat 80. i pierwsza połowa lat 90. Grupa ta rozpoczęła działalność w 1985 roku, a jej nazwę fani wymieniali jednym tchem obok takich legend polskiej muzyki rozrywkowej jak Lady Pank, Republika, Maanam, Oddział Zamknięty, Dżem, Kobranocka, Perfect, Lombard, Budka Suflera, czy TSA. Jak się odnalazłeś wśród starych rockowych wyjadaczy, bo tak naprawdę byłeś świeżą krwią w tej branży.
 

- Jestem chłopakiem pochodzącym z małej miejscowości i od razu trafiłem na głęboką wodę. Najpierw zostałem jednym z laureatów telewizyjnego programu „Idol”. Później nawiązałem kontakt z legendami polskiego rocka. Tuż przed rozpoczęciem tej współpracy byłem tego świadom i bardzo mnie to fascynowało. W tamtym składzie, który rozpoczął działalność, zaczęło się to wszystko fajnie odbudowywać. Myślę, że Jarek Kisiński, Zbigniew Ciaputa, Wojciech Wołyniak, Krystian Różycki, wcześniej Jacek „Koniu” Śliwczyński i ja, wprowadziliśmy ten zespół na właściwe tory. Dzięki temu przez te osiem lat przeżyłem praktycznie wszystko. Jestem osobą, która ma w sobie dużo pokory, robię swoje i doceniam to co mam. Dlatego cieszę się, że mogę od trzynastu lat żyć z muzyki, a od pięciu jestem w pełni niezależnym i wolnym artystą.
 

- Jak wspominasz przygodę z programem „Idol”?
 

- Poznałem wtedy wspaniałych ludzi. Zresztą z moją menedżerką, Krysią Kurek, która pracowała przy tym programie, współpracujemy do dziś. Niestety teraz Krysia ma raka, ale nie chcę rozwijać tego smutnego tematu. Piękny czas, przyjaźnie, które przetrwały do dziś. Sam sukces w „Idolu” też otworzył mi niejedne drzwi w show biznesie. Poza tym dzięki temu programowi zamieszkałem w Warszawie. Gdy już tam przyjechałem, to tak zostałem i do dziś mieszkam w stolicy.
 

- Jesteś kojarzony z beatrockiem, który promujesz w naszym kraju. Nie stronisz też od gry na gitarze, a nawet na skrzypcach o czym mało kto pamięta.
 

- Na skrzypcach gram bardzo rzadko. Na ostatniej płycie brzmienie skrzypiec pojawiło się śladowo, na wcześniejszej również, a na tej, która ukaże się na przełomie 2019/2020 roku, stanowiącej niejako kontynuację „Alarmu”, nie będzie go raczej wcale. Niemniej jednak przyznaję, że mam sentyment do tego instrumentu i dobrze jest posiadać umiejętność gry na skrzypcach. Jeśli tylko jest okazja, to sobie o nich przypominam.
 

- Muszę przyznać, że beatrock w twoim wykonaniu robi wrażenie. To taka zabawa dźwiękiem.
 

- To, co tworzę, nazwałem sobie beatrockiem, ponieważ sam beatbox ogranicza się jedynie do naśladownictwa np. perkusji, generalnie dźwięków rytmicznych. Natomiast ja połączyłem tworzenie tych dźwięków ze śpiewem, do tego trzeba dorzucić gitarę Michała. Wszak występuję na scenie wraz z gitarzystą i wokalistą Michałem Parzymięso. W ten właśnie sposób powstaje beatrock, czyli rozbudowana wersja dźwiękonaśladownictwa, która służy mi głównie po to, aby tworzyć całe kompozycje muzyczne.
 

- Uczestniczyłeś w wielu festiwalach, począwszy od Opola, Sopotu, a na Chicago kończąc. Który z nich stanowi dla ciebie największą nobilitację?
 

- Wszystkie dobrze wspominam. Zarówno pierwszy występ w Opolu, jak i na nieistniejącym już sopockim festiwalu Top Trendy. Jednak najbardziej w pamięci utkwiły mi występy podczas dwóch koncertów telewizyjnych - w 2017 r. kiedy zaśpiewałem z orkiestrą mój własny utwór „Wiatr” oraz „Dwadzieścia lat wolności” na Placu Teatralnym w Warszawie z grupą Sztywny Pal Azji.
 

- W Kędzierzynie-Koźlu jesteś nie po raz pierwszy. Jak oceniasz tutejszą publiczność?
 

- Jest świetna. Są tu fantastyczni ludzie. Bardzo lubimy tutaj wracać. Ostatni raz graliśmy w sali kozielskiego domu kultury dwa lata temu. Pamiętam, że wtedy było super, podobnie zresztą jak i tym razem. Dodatkowo mamy tu swój fanklub, który nas wspiera i przez cały czas czerpiemy pozytywną energię, która płynie od tych ludzi. Zawsze wyczuwam osoby, które myślą podobnie jak ja i cieszę się, że właśnie takich możemy spotkać w Kędzierzynie-Koźlu. Na koniec chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich czytelników „Nowej Gazety Lokalnej” i portalu Lokalna24. Do zobaczenia na koncercie w przyszłym roku, gdyż znów zamierzamy odwiedzić wasze miasto, promując nasz najnowszy krążek.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Zależy ile jest do odziedziczenia....Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:31Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: Skazany czy nie?Treść komentarza: Skazany czy nie?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: zasilanie ogródkówTreść komentarza: "zasilić ogródki w nowe roślinki." Czaicie? Zasilanie ogródków roślinkami, zer gutData dodania komentarza: 19.04.2024, 20:20Źródło komentarza: Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. ZDJĘCIAAutor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETA
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna