Pomaganie jest dziecinnie proste

  • 12.01.2019, 17:24 (aktualizacja 13.01.2019, 20:04)
  • Ł
Pomaganie jest dziecinnie proste RP
27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 13 stycznia. Kwesta uliczna i związane z akcją imprezy odbędą się również w Kędzierzynie-Koźlu.

Tym razem chodzi o pozyskanie środków dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami drugiego oraz trzeciego stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.W szpitalach tych szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

 

- W ostatnich latach nasza fundacja skupiała się na wspomaganiu znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali i oddziałów opieki podstawowej - mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP. - Mając za sobą rekordowe finały, kupiliśmy wiele tysięcy urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz podstawowych oddziałów neonatologicznych w całej Polsce. Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz więcej próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych. Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na łatanie bardziej istotnych potrzeb. Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt, mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce.

 

- Cały czas mam wrażenie, że dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku - mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP. - System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się z coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. Brak środków na finansowanie leczenia, rosnące kolejki do podstawowych usług medycznych, palący brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, któremu polski system nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonujących warunków pracy – to bardzo poważne braki, powodujące coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce. Przy takich problemach sprawa wyposażenia oddziałów często schodzi na dalszy plan. Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej.

 

Kwesta uliczna będzie prowadzona w różnych częściach miasta, a głównie do godz. 16.00:
- Koźle: okolice Placu Rady Europy i PKS
- Pogorzelec: okolice ul. Armii Krajowej 38
- Piasty: okolice przystanku MZK Piasty II.

 

 

W kilku miejscach w mieście odbędą się różne akcje na rzecz WOŚP. W godz. 12.00-14.30 w Domu Kultury „Chemik” odbywać się będą pokazy ratownicze i nauka pierwszej pomocy prowadzona przez harcerzy.

 

W Domu Kultury „Lech” o godz. 15.30 rozpocznie się koncert rockowy, w którym wystąpią: Watch the Fire, Plunkton oraz Flying Hammer Experiment.

 

Zbiórki prowadzą też przedszkola, szkoły, różne instytucje, firmy i przedsiębiorcy - jak co roku wspierają WOŚP.

 

Tradycyjnie o godz. 20 na parkingu przed „Chemikiem” zaplanowano „światełko do nieba”. Tym razem będzie to happening bez fajerwerków. Organizatorzy apelują do wszystkich, aby przynieśli ze sobą różne światełka. Równocześnie prowadzona będzie zbiórka karmy na potrzeby schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kędzierzynie oraz przytuliska w Dębowej.

Ł

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe