28. finał WOŚP. Co się będzie działo w Kędzierzynie-Koźlu?

  • 09.01.2020, 13:56
  • Ł
28. finał WOŚP. Co się będzie działo w Kędzierzynie-Koźlu?
To bez wątpienia najgłośniejsza akcja pomocowa w naszym kraju. 12 stycznia po raz 28. wolontariusze WOŚP - również w Kędzierzynie-Koźlu - zbierać będą pieniądze na ratowanie dzieci. Chodzi o zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

W tym roku pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Wsparcie WOŚP skupiać się będzie przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej, jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Aby operacje były skuteczne i bezpieczne potrzebne są nowoczesne, ale bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Należą do nich m.in.: stoły i lampy operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG, zestawy endoskopowe, inkubatory, respiratory, ultrasonografy czy echokardiografy.

 

W naszym mieście wolontariusze z czerwonymi serduszkami na piersiach będzie można spotkać już 11 stycznia obok kozielskiego domu kultury, gdzie o godz. 9 odbędzie się jubileuszowy – z okazji pięciolecia parkrunu – bieg na 5 km.

 

Z kolei w niedzielę rano na ulice wyruszy ponad setka, głównie młodych, ludzi zaopatrzonych w oznakowane puszki i identyfikatory. Odprawa w sztabie WOŚP w Domu Kultury „Chemik” odbędzie się o godz. 7. Będzie tam obecny policjant, który przeprowadzi krótkie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa podczas kwestowania. Kwestować można tylko w tym dniu i tylko na ulicach. Są to od lat niezmienne zasady - wolontariusze nie wchodzą do mieszkań czy sklepów. Ważne, aby nie kwestować samemu, tylko w grupach, a młodociani pod okiem dorosłych – chodzi o bezpieczeństwo. Jeśli ktoś zdecyduje się na kwestowanie w ostatniej chwili, może dołączyć do kogoś, kto jest już zarejestrowany i otrzymał puszkę.

Zbiórki prowadzą też przedszkola, szkoły, różne instytucje, firmy i przedsiębiorcy, którzy co roku wspierają WOŚP.

 

12 stycznia w Domu Kultury „Chemik” w godz. 14-18 odbywać się będą animacje dla dzieci, komputerowe badanie wzroku oraz pokazy ratownicze i nauka pierwszej pomocy prowadzona przez harcerzy.

Z kolei w Domu Kultury „Lech” o godz. 15.30 rozpocznie się koncert rockowy, w którym zagrają: Kwadra, Dzieci Fabryki oraz Flying Hammer Experiment.

Tradycyjnie o godz. 20 na parkingu przed „Chemikiem” zaplanowano „światełko do nieba”. Nie będzie fajerwerków, ale wspólne ognisko, dlatego warto zabrać ze sobą kiełbaski. Równocześnie prowadzona będzie zbiórka karmy na potrzeby schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kędzierzynie oraz przytuliska w Dębowej.

Ł

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe