Spotkanie z Navalem w bibliotece

  • 12.01.2020, 22:22
  • Rafał Pulkowski
Spotkanie z Navalem w bibliotece
Fani militariów, wojny, przygód i gier komputerowych, ale i fani książek przyszli do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z Navalem - byłym żołnierzem GROM-u i autorem kilku książek.

NAVAL służył w GROM-ie przez czternaście lat. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych w Zatoce Perskiej, Afganistanie i Iraku. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe w trakcie pokoju – Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia. Otrzymał również Złotą Odznakę GROM-u.

W 2012 roku usłyszeli on nim wszyscy, gdy do sklepów trafiła gra komputerowa "Medal of Honor. Warfighter – Naval" był dla jej twórców jednym z dwóch pierwowzorów postaci GROM-owca, w którą może wcielić się gracz.
Po zakończeniu czynnej służby wojskowej Naval wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem instytucje charytatywne i pozarządowe (m.in. PAH) oraz służby mundurowe. Działa społecznie (zaangażował się m.in. w organizację Parku im. Cichociemnych na warszawskim Ursynowie) i prowadzi własną firmę – Naval Polska.
Prowadził program survivalowy „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury” (emitowany na antenie Discovery Channel Polska). Jest autorem książek: Zatoka, Przetrwać Belize, Ostatnich gryzą psy.

W spotkaniu wzięło udział wielu mieszkańców miasta w różnym wieku. Naval opowiadał historie z życia żołnierza i odpowiadał na pytania zainteresowanych, a było ich sporo.

- Naval pozytywnie mnie zaskoczył. Przed spotkaniem obawiałam się krótkich "żołnierskich" odpowiedzi z jego strony - zupełnie niepotrzebnie. Naval okazał się być fantastycznym rozmówcą, który o swoich przeżyciach opowiadał z humorem i swadą. W kilka minut oczarował całą salę - powiedział Jacek Pelczar, który prowadził spotkanie.

Z publiczności padały pytania m.in. związane z jego książkami, z czasem, kiedy służył w GROM-ie, pytania dotyczące broni produkowanej w Polsce, czy też przygotowaniach do survivalu. Naval stwierdził, że bardziej boi się nietrzeźwych kierowców na Polskich drogach, niż terrorystów na całym świecie.

- Kiedy gdzieś tam wybuchnie bomba i zginie sześć osób, to nagle cały świat mówi o ataku terrorystycznym i we wszystkich wiadomościach podawane są te informacje. Ale, że w ciągu każdego weekendu na drogach ginie kilkanaście, albo i kilkadziesiąt osób, to już się nie mówi - powiedział Naval.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (12)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe