Zastanawiają się, jak wydatkować środki z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej

  • 14.01.2020, 10:54 (aktualizacja 14.01.2020, 11:02)
  • W
Zastanawiają się, jak wydatkować środki z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej W Od prawej: sołtys Urszula Kochoń, członkowie rady sołeckiej: Dawid Dedek, Iwona Sycha i Katarzyna Piegsa
Cykl sprawozdawczych zebrań wiejskich, na których z mieszkańcami poszczególnych sołectw spotykają się władze samorządowe najmniejszej gminy naszego powiatu, dopiero w lutym. Na zebraniu wiejskim 8 stycznia z mieszkańcami Polskiej Cerekwi spotkali się natomiast sternicy sołectwa.

Spotkanie w Centrum Kultury otworzyła sołtys Polskiej Cerekwi Urszula Kochoń. Podczas zebrania dyskutowano o wydatkowaniu środków z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej - nowego projektu, w ramach którego w latach 2020-2022 do wszystkich sołectw w województwie opolskim trafi 5,4 mln zł. Poruszono też sprawy bliskie mieszkańcom - przewidziano wolne wnioski.

W ciągu trzech lat każde sołectwo w województwie opolskim otrzyma pomoc finansową w wysokości 5 tys. zł na dofinansowanie zadań własnych gminy w zakresie realizacji małych projektów lokalnych na terenach wiejskich.

W 2020 roku z pieniędzy z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej skorzystają cztery miejscowości z gminy Polska Cerekiew.

Po burzliwej dyskusji o ogólnym stanie kultury w gminie, w odniesieniu do innych gmin wiejskich naszego powiatu, zdecydowano, by środki od marszałka przeznaczyć na zakup elementów służących stworzeniu wystawy zdjęć prezentujących historię sołectwa. Miałaby ona powstać w jednej z sal zamkowych w Polskiej Cerekwi. Byłaby to wystawa multimedialna, a to dzięki systemowi nagłośnienia, o który również w ramach MIS wnioskuje sołectwo. Dodatkowo sprzęt nagłaśniający można by wykorzystać podczas różnego rodzaju imprez organizowanych w miejscowości.

W części spotkania, w której przewidziano wolne wnioski, zgłaszano m.in. problemy związane z brakiem w gminie animatora kultury, z oświetleniem Polskiej Cerekwi i dzikimi wysypiskami śmieci.

***

Zasady przyznania pomocy finansowej w postaci dotacji celowej w projekcie pod nazwą „Marszałkowska Inicjatywa Sołecka - Opolskie w latach 2020-2022” opisano w regulaminie. Warto wiedzieć, że sołectwa zamierzające w danym roku starać się o dofinansowanie, muszą do 15 stycznia złożyć wnioski, w których określą potrzeby w zakresie wydatkowania środków z budżetu województwa opolskiego. Gminy zaś do 31 stycznia muszą przekazać wnioski do Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że warunkiem otrzymania pomocy finansowej na realizację zadania jest wkład własny gminy na poziomie minimum 20 proc. kwoty dofinansowania. Są i inne obostrzenia. Wśród nich to, które mówi, że z MIS nie mogą otrzymywać wsparcia zadania finansowane z krajowych czy europejskich środków zewnętrznych. Wyjątek stanowi fundusz sołecki - kwota wydzielana corocznie poszczególnym sołectwom z budżetu gminy może stanowić wkład własny danego zadania. Wreszcie, zadania finansowane z projektu muszą zostać zakończone do 31 października danego roku.

 

 

W

Od prawej: sołtys Urszula Kochoń, członkowie rady sołeckiej: Dawid Dedek, Iwona Sycha i Katarzyna Piegsa

Część mieszkańców, którzy uczestniczyli w spotkaniu

 

W

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe