Produkują brykiet w środku miasta. Mieszkańcy mają dość!

  • 17.01.2020, 15:05
  • Rafał Pulkowski
Produkują brykiet w środku miasta. Mieszkańcy mają dość! foto. Marek Romanowski
Ten koszmar mieszkańców Śródmieścia trwa już kilka miesięcy. Zakład dostał już kilka ostrzeżeń, ale nadal funkcjonuje i zanieczyszcza powietrze.

Mieszkańcy mają poważny problem z zakładem produkcyjnym „Carbon”, mieszczącym się przy ulicy Powstańców w Kędzierzynie-Koźlu, który wytwarza brykiet. Czarny i gęsty dym często leci w kierunku budynków mieszkalnych, a sadza dostaje się do mieszkań.


- W tej sprawie pisaliśmy pisma do pani prezydent, do starostwa oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Nic w tej kwestii nie zostało zrobione, bo z tego co wiem, firma działała nielegalnie. Mieli zawiesić działalność, ale nadal produkują. Jest to dla nas niebezpieczne, bo zaobserwowaliśmy, że zwiększyła się zachorowalność na górne drogi oddechowe. Mamy także problemy z utrzymaniem czystości. Trzeba po kilka razy dziennie wycierać meble i podłogi, bo wszystko jest czarne. My tym pyłem oddychamy - mówi Romualda Tynda, mieszkanka Śródmieścia.


Starostwo powiatowe interweniowało bezpośrednio w firmie, a później w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. Firma zdeklarowała podjęcie działań naprawczych.


- Zakład ma czas do lutego, aby wykonać zalecenia związane z modernizacją urządzeń wykorzystywanych na terenie spółki. Po tym czasie starostwo sprawdzi, czy przedsiębiorca je wykonał. Część z nich już została wdrożona. Nasz wydział ochrony środowiska cały czas monitoruje tę sprawę - poinformował Adam Lecibil, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.


Na jednym z internetowych portali społecznościowych temat został poruszony przez zbulwersowanych mieszkańców. Opublikowano także zdjęcia przedstawiające kłęby dymu wydobywające się z komina.

 

Więcej na ten temat przeczytacie w "Nowej Gazecie Lokalnej".

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

YOGI
YOGI 20.01.2020, 10:39
Mam pytanie do władz miasta i powiatu kto wydał decyzję środowiskową dla tego zakładu. Czy był wykonany raport środowiskowy a może politycy i radni tego miasta mają udziały?
FHU rondo
FHU rondo 18.01.2020, 19:09
Ostatnio jak jechalem do hurtowni Eurocash to taki sam dym lecial z kominow domow na tej ulicy. To tez ten zaklad ?
zeus
zeus 29.01.2020, 13:24
Chyba nie , bo cała ulica jest podłaczona do miejskiej sieci wiec nie zmyslaj. projekt z funduszu EU
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.01.2020, 16:34
Po co jest Wios skoro nic nie zrobi w tej sprawie?

Pozostałe