Trwają przygotowania do VI Zjazdu Absolwentów „Żeglugi”

  • 21.01.2020, 12:01
  • Andrzej Kopacki
Trwają przygotowania do VI Zjazdu Absolwentów „Żeglugi” Orkiestra dęta to niewątpliwie wizytówka kozielskiej „Żeglugi” foto: Andrzej Kopacki
Wielkimi krokami zbliżają się uroczyste obchody 70-lecia Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu, które zaplanowano na 26 września 2020 r.

Dyrekcja szkoły już dziś serdecznie zaprasza wszystkich absolwentów „Żeglugi” do udziału w tym wydarzeniu, połączonym z VI Zjazdem Absolwentów.

- To nasza tradycja, że zjazdy absolwentów mamy dokładnie co dziesięć lat. Powołaliśmy już komitet organizacyjny zjazdu - mówi Agnieszka Kossakowska dyrektor ZSŻŚ w Kędzierzynie-Koźlu, przypominając, że ten najbliższy organizowany jest z myślą o uczniach, którzy ukończyli szkołę do 2010 roku.

- Zawsze obowiązuje u nas ta zasada, że młodsze roczniki muszą poczekać na kolejny jubileusz połączony ze zjazdem. Dziesięć lat temu mieliśmy tu około siedmiuset gości. Liczymy na to, że tym razem frekwencja będzie podobna o ile nie większa. Wszystko dlatego, że w tym roku nie będzie to tylko i wyłącznie zjazd dla absolwentów technikum, ale również zasadniczej szkoły zawodowej oraz liceum profilowanego, które działało u nas przez kilka lat. Otrzymywaliśmy bowiem sygnały od absolwentów tych szkół, że oni również chętnie by się spotkali w swoim gronie. Dlatego na 70-lecie „Żeglugi” nie chcemy nikogo pominąć. Wieści o tym wydarzeniu szybko się rozchodzą. Docierają do nas słuchy, że absolwenci ZSŻŚ z różnych zakątków świata w tym m.in. z Kanady i USA, rezerwują już sobie bilety lotnicze na ten termin. Serdecznie zapraszam wszystkich na obchody jubileuszu 70-lecia naszej szkoły i oczywiście na wspomniany już zjazd absolwentów - dodaje Agnieszka Kossakowska.

Sentymentalnie i muzycznie

Co istotne, tylko rejestracja (złożona deklaracja wraz ze zgodą na rozpowszechnienie wizerunku) dokonana do 31.05.2020 r. i wpłata w kwocie odpowiadającej wybranej wersji uczestnictwa, uprawniają do udziału w zjeździe absolwentów.

Harmonogram wydarzenia obejmuje m.in. mszę świętą, wspólne zdjęcie na kozielskim rynku, spotkania klasowe na terenie szkoły oraz bal absolwentów w Zakrzowie.

- Ponadto w niedzielę 27 września w hali widowiskowo-sportowej w Azotach planujemy wraz z miastem zorganizować wspólny koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSŻŚ oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którego motywem przewodnim będzie muzyka filmowa. Intensywne przygotowania do tego wydarzenia już trwają. Będzie to zatem dwudniowe święto naszej szkoły - nie kryje satysfakcji dyrektor Kossakowska.

Wszelkie informacje dotyczące programu uroczystości, miejsca balu oraz kosztów, można znaleźć na stronie internetowej szkoły. Znajduje się tam również deklaracja uczestnictwa w zjeździe, zgoda na rozpowszechnianie wizerunku oraz regulamin zjazdu.

Garść historii

Za datę powołania do życia obecnego Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej należy przyjąć dzień 1 września 1950 roku. W tym dniu rozpoczęła naukę pierwsza klasa Technikum Mechanicznego utworzona przy istniejącej tu Państwowej Zasadniczej Szkole Zawodowej. Wraz ze zmianami organizacyjnymi organu prowadzącego, zmieniała się również nazwa szkoły na: Technikum Dróg Wodnych, Technikum Stoczni Rzecznych, Technikum Żeglugi Śródlądowej, Technikum nr 2.

Natomiast 1 września 1973 r. placówce nadano nazwę: Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej, co było konsekwencją połączenia Technikum Żeglugi Śródlądowej i Zasadniczej Szkoły Żeglugi Śródlądowej.

W wyniku reorganizacji szkolnictwa resortowego, decyzją ministra transportu i gospodarki morskiej, w lutym 1994 roku do Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej przyłączono Zespół Szkół Kolejowych w Kędzierzynie-Koźlu.

W wyniku reorganizacji szkolnictwa, 1 września 2002 r., na mocy uchwały rady powiatu zmieniono nazwę tejże placówki na Zespół Szkół nr 2. Obecnie szkoła powróciła do starej nazwy i dziś w skład Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu wchodzą: Technikum nr 2 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2.

 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe