GIOŚ podejmie działania w sprawie jakości powietrza w mieście

  • 21.01.2020, 14:43
  • Źródło: Urząd miasta
GIOŚ podejmie działania w sprawie jakości powietrza w mieście
Jeśli w budżecie państwa znajdą się na to środki, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) zbada, co unosi się nad Kędzierzynem-Koźlem. To najważniejsze ustalenie z drugiego spotkania władz miasta z parlamentarzystami w sprawie poprawy jakości powietrza, jakie odbyło się w magistracie. Deklarację opracowania pilotażowego programu badawczego złożył Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

W spotkaniu z władzami miasta wzięło udział sześciu opolskich posłów (Ryszard Galla, Tomasz Kostuś, Janusz Kowalski, Paweł Kukiz, Ryszard Wilczyński, Witold Zembaczyński) i reprezentant posłanki Marceliny Zawiszy, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komitetu Ochrony Powietrza (KOP), radni miejscy i jeden radny wojewódzki.

Otwarła je prezydent Sabina Nowosielska, omawiając stan powietrza w mieście i związane z jego poprawą inicjatywy samorządu. - Podejmujemy działania wszędzie tam, gdzie to możliwe - podsumowała.

W czasie dwugodzinnej debaty przyjęto też kolejne ustalenia. GIOŚ zwróci się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego o kontrolę pozwoleń zintegrowanych na działalność przemysłową związaną z zanieczyszczeniem środowiska. Wnioskował o to poseł Tomasz Kostuś.

Inspektorat skontroluje również realizację działań na rzecz ochrony powietrza w tzw. obwarzanku kędzierzyńsko-kozielskim. - Chcielibyśmy ustalić, jaki wpływ na jakość powietrza w Kędzierzynie-Koźlu mają sąsiednie gminy, które także mogą emitować zanieczyszczenia do atmosfery - zaznaczył Paweł Ciećko.

Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, zadeklarował wsparcie w uzyskaniu środków na realizację programu badawczego w Kędzierzynie-Koźlu. Podtrzymał także zapewnienie o zamontowaniu drugiej stacji badającej zanieczyszczenia na terenach przemysłowych w Blachowni.

KOP poinformował, że jest w trakcie przygotowywania społecznego raportu dot. pojawiania się zanieczyszczeń na terenie miasta, uwzględniającego zjawisko inwersji powietrza i dominujących wiatrów.

Następne spotkanie w sprawie poprawy jakości powietrza w mieście odbędzie się 30 marca. Ma w nim wziąć udział poseł Jacek Ozdoba jako przedstawiciel powstającego Ministerstwa Klimatu.

Źródło: Urząd miasta

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 22.01.2020, 10:44
Trudno cierpliwie znosić to, co powtarzają zadowoleni z siebie notable. Kolejna stacja monitorująca stan powietrza powinna już dawno być zainstalowana na Blachowni, na osiedlu, nie na terenie przemysłowym. Kolejna powinna być zainstalowana np. w Sławięcicach. Pojawianie się na stacji na Piastach większego stężenia benzenu ma bezpośredni związek z Blachownią i konkretną spółką (jak wiatr wieje od Blachowni w kier. Piastów to mamy piki benzenu). Filozofii do tego nie potrzeba. Kolejną rzecz należy uzmysłowić zadowolonym notablom: każde stężenie benzenu jest groźne i należy podchodzić do tego w ten sposób, że mieszkańcy nie powinni być na niego skazywani.

Pozostałe