Pierwsi terytorialsi z Opolszczyzny

  • 08.02.2020, 13:37
  • A
Pierwsi terytorialsi z Opolszczyzny Foto: 13. ŚBOT
Blisko 70 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, wśród których jest dziewięć kobiet, przekroczyło 7 lutego bramę koszar brzeskiego batalionu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Punktualnie o siódmej rano rozpoczęło się pierwsze w województwie opolskim powołanie do obrony terytorialnej. Wcielenie to pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.

- W trakcie wcielenia kandydaci otrzymują umundurowanie i ekwipunek oraz załatwiane są kwestie ewidencyjne. Ochotnicy poddawani są również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów - informuje Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Podczas szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie kończy przysięga, która odbędzie się 22 lutego na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich.

Jak podkreśla dowódca 171. batalionu w Brzegu przyszli żołnierze 13. ŚBOT muszą nastawić się na bardzo intensywne szkolenie.

- Rano pobudka, poranna zaprawa, śniadanie i wyjście w teren, a tam szkolenie do późnych godzin wieczornych. W czasie tych 16 dni będą się oni uczyć między innymi taktyki oraz strzelania. Przyszli żołnierze muszą się liczyć z tym, że szkolenie będzie trwało minimum 12 godzin na dobę – zaznaczył podpułkownik Piotr Majewski.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy blisko 900 terytorialsów.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

 

A

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kongo
kongo 13.02.2020, 14:45
Moim zdaniem bardzo dobra inicjatywa wspierająca obronność. Krytycy będą zawsze .
HAHAHA
HAHAHA 10.02.2020, 17:20
Jak ich widzę, od razu czuję się bezpieczniej hehehehe
Mam nadzieję, że nie strzelą sobie w głowę z wrażenia..
BRODA
BRODA 09.02.2020, 09:23
Obrona teryyyyyytorialna ? jak się nic nie potrafi robić to się zostaje mięsem armatnim.zamiast marnować pieniądze na takie głupoty pomóżcie biednym ludziom?

Pozostałe