piątek, 29 marca 2024 16:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gazyfikacja wsi nabiera tempa

W drugiej połowie 2019 roku Polska Spółka Gazownictwa przeprowadziła w Reńskiej Wsi inwestycję polegającą na ułożeniu sieci gazowniczej wzdłuż ul. Kozielskiej, Pawłowickiej (do zjazdu na ul. Fabryczną) i Raciborskiej (do cmentarza). Do pierwszego odbiorcy gaz popłynął 30 grudnia. Teraz czas na podłączenie się odbiorców indywidualnych.
Gazyfikacja wsi nabiera tempa

Autor: W

Możliwość poznania przez mieszkańców zasad i szczegółów związanych z podłączeniem się do sieci gazowniczej dawało spotkanie

z pracownikami gazowni Kędzierzyn-Koźle, które zorganizowano 24 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi. Zainteresowanie było spore.

- Zarówno nam, jak i PSG zależy, by w najbliższych miesiącach do sieci podłączyło się jak najwięcej osób mieszkających wzdłuż istniejącej sieci gazowej - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy i inicjator spotkania. - To pokaże, że ta inwestycja miała sens i da szansę na rozwój sieci.

Jakie kroki będą musieli podjąć zainteresowani podłączeniem się do sieci gazowej? Należy zacząć od złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia. Wnioski można pobrać w gazowni na ul. Grunwaldzkiej 69, ze strony internetowej www.psgaz.pl oraz w urzędzie gminy. Po otrzymaniu warunków i podjęciu ostatecznej decyzji można podpisać z PSG umowę o przyłączenie. Na jej podstawie spółka zaprojektuje i wykona przyłącze od sieci do tzw. „żółtej skrzynki” - gdzie znajduje się główny zawór i licznik - która umieszczona będzie w granicy naszej działki. Opłata ryczałtowa za tę usługę to 2400 zł. Jednocześnie mieszkaniec musi uzyskać opinię kominiarską o możliwości podłączenia kotła gazowego oraz zlecić wykonanie projektu instalacji gazowej od „żółtej skrzynki” do budynku mieszkalnego i w nim. Trzeba też wystąpić o pozwolenie budowlane do starostwa. Po jego otrzymaniu można pobrać dziennik budowy, zgłosić rozpoczęcie prac i zlecić wykonanie instalacji uprawnionemu wykonawcy.

Po wykonaniu instalacji, próbie szczelności i sporządzeniu mapki powykonawczej należy ponownie uzyskać opinię kominiarską o prawidłowym podłączeniu przewodów do komina. Wtedy pozostaje zgłosić zakończenie budowy oraz wybrać dostawcę gazu i podpisać z nim umowę. O wszystkich tych krokach można przeczytać w ulotce dostępnej w urzędzie gminy oraz na stronie www.renskawies.pl.

PSG zapewnia, że w przypadku szybkiego złożenia wniosku o warunki przyłączenia i podpisania umowy przyłączeniowej mieszkańcy znajdujący się na trasie obecnej sieci gazowej będą mogli cieszyć się z dobrodziejstw gazu już przed kolejnym sezonem grzewczym.

Co z pozostałymi uliczkami? Postęp rozbudowy sieci będzie zależał od liczby i kumulacji chętnych mieszkańców na poszczególnych ulicach w Reńskiej Wsi. Średnio ocenia się, że 5 chętnych na każde 100 m rozbudowy sieci może wystarczyć, by uzasadnić ekonomiczność takiej rozbudowy.

- Dlatego zachęcamy mieszkańców pozostałych uliczek, jeśli są zdecydowani, na złożenie wniosków o warunki przyłączenia w miarę jednocześnie oraz w grupach - mówi Tomasz Kandziora. - Wtedy gazownia będzie je rozpatrywać równolegle i jest większa szansa na przyspieszenie rozbudowy sieci w przypadku kolejnych uliczek Reńskiej Wsi.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Tadek wrócił i od razu coś się dzieje.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 16:24Źródło komentarza: W nowoczesnym zakładzie zatrudnienie znajdzie 250 osóbAutor komentarza: FrajerTreść komentarza: Za ścieżki kalectw i śmierci kiedyś ktoś trafi do paki. Rowerzyści rozjeżdżają przechodniów, rowerzystów rozjeżdżają kierowcy. Ciągi komunikacyjne krzyżujące się nielogicznie i zwiększające prawdopodobieństwo wypadków. Ale ważne, że była dotacja do przepalenia i można golić podatników-frajerów.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 14:54Źródło komentarza: Potrącenie na "zebrze" przy rondzie SolidarnościAutor komentarza: Hanys z za ODRYTreść komentarza: PRZYKRE, ŻE O TYM ZASŁUŻONYM - BYŁYM MIESZKAŃCU K-KOŻLA NIE PAMIĘTAJĄ LOKALNE PAMPERSY. ZNMIEData dodania komentarza: 29.03.2024, 12:13Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalami
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 17°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna