K-K Bez barier. W tej grupie jest siła

  • 13.02.2020, 19:21
  • Ł
K-K Bez barier. W tej grupie jest siła
Życie ich nie rozpieszcza. Na co dzień zmagają się z wieloma problemami. Chcą o nich głośno mówić i szukać rozwiązań. Osoby niepełnosprawne z Kędzierzyna-Koźla chcą mieć wpływ na swoje miasto.

Na pomysł założenia specjalne grupy na Facebooku, która stanie się platformą wymiany doświadczeń, pomysłów i spostrzeżeń na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, wpadł Miłosz Klimczak.

 

- Postanowiłem założyć grupę K-K Bez barier, aby zaangażować osoby niepełnosprawne i próbować dokonywać zmian w naszym mieście po to, aby nam - osobom niepełnosprawnym - żyło się łatwiej. Na razie nie myślę o oficjalnym stowarzyszeniu, bo to ogrom pracy, żeby to wszystko ogarnąć i sam nie dam rady. Na razie wystarczy nieformalna grupa, w której będzie siła do działania – mówi Miłosz Klimczak.

 

Spraw do rozwiązania jest mnóstwo. To nie tylko bariery architektoniczne, które utrudniają poruszanie się po mieście czy korzystanie ze sklepów, restauracji czy miejsc użyteczności publicznej. Ale przede wszystkim problemy dnia codziennego, jak choćby korzystanie z lekarzy, transportu, pozyskiwanie świadczeń czy tak przyziemna sprawa, jak skorzystanie z toalety poza domem.

 

Jednak zdaniem wielu, jedną z najważniejszych spraw, jest możliwość zatrudnienia.

- Na swoim przykładzie wiem jak istotną rolę dla osoby niepełnosprawnej odgrywa praca. Nie chodzi tu tylko o kwestie finansową - choć jest ona ważna, bo koszty rehabilitacji i leczenia są niewyobrażalnie ogromne - uważa Miłosz Klimczak. - Istotnym czynnikiem dla osoby niepełnosprawnej jest to, że czuje się potrzebna i doceniana, co niewątpliwie wpływa na psychikę i lepsze samopoczucie. Do tego dochodzi satysfakcja, że można zarobić swoje pieniądze. Obecnie nigdzie nie pracuje, a wiem jak bardzo jest to ważne. Mam nadzieje, że nasze władze oraz firmy podejmą jakieś działania w tym kierunku - dodaje.

 

Do facebookowej grupy K-K Bez barier może należeć każdy. Istotny jest też głos osób pełnosprawnych, które mogą pomóc lub wpłynąć na polepszenie losu niepełnosprawnych mieszkańców.

- Niedawno rozmawiałem z przewodniczącym rady miasta Ireneuszem Wiśniewskim, który zaprosił mnie na sesję, abym przedstawił nasze problemy i postulaty. Cieszę się, że są radni chcą nas słuchać - dodał Miłosz, który zaprasza chętnych na grupę K-K Bez barier.

Można też pisać z wszystkimi problemami na maila: [email protected]

Ł

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe