Zbiornik Racibórz Dolny oddany do użytku

  • 14.02.2020, 12:24
  • Andrzej Kopacki
Zbiornik Racibórz Dolny oddany do użytku Widok na budowlę przelewowo-spustową zbiornika Racibórz Dolny Foto: Wody Polskie
Dobiegła końca najbardziej spektakularna inwestycja hydrotechniczna ostatnich dekad w naszym kraju, a mianowicie budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.

Jak czytamy w komunikacie Wód Polskich. Zbiornik Racibórz będzie redukował fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na Odrze, chroniąc życie, zdrowie i dobytek blisko 2,5 mln osób. Swoim bezpośrednim i pośrednim oddziaływaniem zbiornik ten obejmie obszar 600 km2, na terenie trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Pojemność zbiornika Racibórz Dolny wynosi 185 mln m3, co oznacza, że obiekt jest w stanie przyjąć falę powodziową wielkości tej z 1997 roku.

Była to największa tego typu inwestycja prowadzona w naszym kraju w ostatnich dekadach. Zbiornik uzyskał właśnie pełną funkcjonalność. Zgodnie z pierwotnym założeniem będzie to najpierw polder suchy. Jednakże docelowo zostanie on przekształcony w polder mokry, spełniając zarówno funkcje przeciwpowodziowe, jak i retencyjne, gospodarcze oraz rekreacyjne, wpisując się tym samym w plany rozwoju śródlądowych dróg wodnych w naszym kraju.

Zbiornik ten zapewni ochronę przeciwpowodziową mieszkańcom takich ośrodków jak: Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Zdzieszowice, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oława i Wrocław oraz setkom mniejszych miejscowości.

Zdaniem ekspertów, jedynie dzięki uwzględnieniu zbiornika Racibórz Dolny, którego oddziaływanie sięgać będzie aż po Wrocław, można w sposób całościowy oddziaływać na gospodarkę wodną Odry.

Wartość całego programu sięga około 2,5 mld zł z czego, budowa polderu pochłonęła około miliarda zł. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki finansowaniu uzyskanemu z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (27,4 mln €) oraz Banku Rozwoju Rady Europy (114,36 mln €). Pozostałe środki pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Budżetu Państwa.

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jeju
Jeju 16.02.2020, 11:51
Panie jacuś, a kto da glowe i kto sprawdził dach pana domu obciążając go 10 t balastu i kto usunął potem ten balast ? Od tego zależy życie pana i pewnie innych osób gdy spadnie wiecej śniegu.
ja cuś
ja cuś 16.02.2020, 09:19
W swoim komentarzu zastanawiam się nad tym kiedy i kto odebrał próby napełnienia zbiornika 185 mln ton wody plus zapas bezpieczeństwa i kiedy , w jakim czasie nastąpił zrzut . Proszę o imienny skład komisji odbiorczej . Od tego zależy życie 2,5 mln Polaków . Póżniej medale ! Pierwszy mój wpis skasowano . Pozdr .
Le siu
Le siu 16.02.2020, 14:58
Jesli przywieziesz w beczkach 185 mln m3 wody to możemy sprawdzic czy wytrzyma. Mozesz ewentualnie pociagnac weza od jakiegos okolicz ego chłopa
redi
redi 16.02.2020, 17:02
mądry to ty nie jesteś.
ja cuś
ja cuś 16.02.2020, 16:47
Widzę , że Odra znów zmieniła bieg a jaz spiętrzający nie działa . A może chodzi o żwirownie ? Tak to jest to ..
ja cuś
ja cuś 16.02.2020, 08:17
A kto da głowę za to , że zbiornik przyjmie te 185 mln i wytrzyma . Kto to sprawdzil i kiedy . Prosimy o imiona i nazwiska członków komisji odbiorczej . Jakby cóś ! Bo medale pewnie będą .

Pozostałe