Terytorialsi z Opolszczyzny złożyli przysięgę

  • 23.02.2020, 09:56
  • A
Terytorialsi z Opolszczyzny złożyli przysięgę Foto: 13. ŚBOT
60 mieszkańców Opolszczyzny złożyło przysięgę wojskową. Tym samym wstąpili w szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsi terytorialsi w województwie opolskim.

Przysięga odbyła się 22 lutego na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. To w tym mieście powstał pierwszy w województwie opolskim batalion WOT. Podczas 16 dni szkolenia podstawowego największy nacisk położony był na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci uczyli się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

- Dwa tygodnie temu rozpoczęliście nowy rozdział waszego życia, a dzisiejsza przysięga to potwierdzenie pierwszego zdanego egzaminu i waszej determinacji, aby zgodnie ze słowami roty przysięgi wojskowej „służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej” - mówił podczas uroczystości płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Składając przysięgę żołnierze 13 ŚBOT podjęli jednocześnie wyzwanie jakim będzie dla nich trzyletnie szkolenie.

- Ukończone szkolenie podstawowe to pierwsze zwycięstwo na drodze do osiągnięcia celu. Przed wami nowe wyzwania, chwile zwątpienia, wymagające szkolenia, które będą przesuwać wasze granice wytrzymałości. Jestem przekonany, że wasz duch nie zostanie złamany, że wytrwacie przy postanowieniu - podkreślił płk Tomasz Białas.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Docelowa liczebność formacji to 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach OT (po jednej w każdym województwie i dwie na terenie Mazowsza). Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.

WOT opiera swój potencjał na ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą - informuje Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej.

A

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ssniezka
ssniezka 24.02.2020, 20:13
Po co Pani porucznik bron do defilady skoro jej zolnierze sa bez ...
and
and 23.02.2020, 10:53
Jak można wyszkolić żołnierza w 3 miesiące ja kiblowałem w wojsku 2 lata
3645
3645 24.02.2020, 06:59
No właśnie, kiblowaleś więc gó..no się nauczyłeś.
Tu szkolenie trwa 3 LATA a tzw. szesnastka to szkolenie podstawowe.
Arczi
Arczi 24.02.2020, 06:25
Przeczytaj jedzcze raz ale ze zrozumieniem tekstu

Pozostałe