Będzie podwyżka cen biletów MZK

  • 26.02.2020, 09:06
  • ANKO
Będzie podwyżka cen biletów MZK
Pierwszy raz od siedmiu lat wzrośnie cena biletów komunikacji miejskiej. Decyzja w tej sprawie zapadła na środowej sesji Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Finansowo-Gospodarczej Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle przedstawiono propozycje dotyczące m.in. ustalenia cen maksymalnych za usługi przewozowe, czy też uprawnień do ulgowych i bezpłatnych przejazdów autobusami MZK.

W trakcie dyskusji padał argument (poparty następnie wnioskiem zgłoszonym przez jednego z radnych), że cena biletu normalnego powinna wynosić tak naprawdę 7,5 zł, a bilet okresowy imienny (sieciowy miesięczny) aż 400 zł, gdyż - jak przekonywano - takie właśnie są realia wolnorynkowe. Przypomnijmy, obecnie bilet normalny kosztuje 2,6 zł, a miesięczny imienny 110 zł.

Wniosek sugerujący tak znaczne podwyżki, przepadł jednak z kretesem. Poparł go tylko jeden radny (sam wnioskodawca), 10 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Przeszła natomiast propozycja innego radnego, zbieżna z rzeczywistymi zamiarami władz miasta, sugerująca ustalenie cen maksymalnych na poziomie 3 zł (podwyżka o 0,40 zł) w przypadku biletów normalnych, oraz 120 zł (podwyżka o 10 zł) za bilet miesięczny imienny. W tym przypadku 10 radnych poparło ten wniosek, a dwóch było przeciw.

Jeszcze w styczniu tego roku prezes MZK Joanna Koziarska udzielając wywiadu „Lokalnej” mówiła: - Od 2012 roku ceny naszych biletów nie uległy zmianie, mimo że od tego czasu koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa znacząco wzrosły. Szczególnie w ostatnich latach wzrosły m.in. ceny paliw, koszty eksploatacji związane z utrzymaniem taboru oraz ubezpieczeniem pojazdów. Nie bez znaczenia są też podwyżki cen energii elektrycznej. Zapewne wzrosty cen na stacjach benzynowych odczuli także sami posiadacze samochodów osobowych, dlatego od wielu lat zachęcamy do korzystania z komunikacji publicznej. Tym bardziej, że gmina konsekwentnie realizowała politykę prospołeczną i nie podnosiła cen biletów - tłumaczyła prezes MZK.

Na środowej sesji Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle ostatecznie przyjęto propozycję zgłoszoną w trakcie Komisji Finansowo-Gospodarczej, określającą cenę maksymalną na poziomie 3 zł (podwyżka o 0,40 zł) w przypadku biletów normalnych, oraz 120 zł (podwyżka o 10 zł) za bilet miesięczny imienny.

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

and
and 29.02.2020, 18:50
prezes MZK Joanna Koziarska niech powie jakie dotacje otrzymuje od miasta
Marcin
Marcin 27.02.2020, 16:46
Dlaczego w K-K nie ma biletów czasowych, np. bilet ważny od momentu skasowania 75 minut. Jadąc autobusem nr 5 ze Sławięcic płacę 2.60 zł za przejazd tylko do jednego przystanku, a kolejny pasażer płaci tyle samo jadąc na Pogorzelec, który jest kilka ładnych km dalej. Powinno się wprowadzić bilety czasowe i dobowe. No cóż, ale jeśli włodarze tego miasta nie jeżdżą komunikacją miejską w innych miastach wojewódzkich gdzie takie bilety to standard, a pasażerowie mają wybór kupna biletu dostosowany do swoich potrzeb. To jest dyskryminacja!. Za przejazd z Piotra Skargi II na Piotra Skargi III, płacisz tyle samo z Piotra Skargi II do Sławięcic i odwrotnie. Paranoja. I do tego te kasowniki, z których nie otrzymuje się biletu płacąc kartą. Dużo by pisać.
trol
trol 26.02.2020, 13:28
I na premie dla pani prezes MZK już będzie ...
Nie troll
Nie troll 26.02.2020, 13:43
Hahah komentarz kompletnie nie na miejscu, jesteś chory trollu. Jedyne czym żyją tacy jak ty to wieczne zaglądanie innym do portfela. smaż się w piekle pisowski darmozjadzie
Romen
Romen 26.02.2020, 11:39
Niech biorą przykład z Bolesławca i innych miast gdzie komunikacja jest bezpłatna gdzie ekologia drodzy radni co z korkami w mieście nie widzicie tego że coraz więcej aut a Kędzierzyn miasto przemysłowe powinno być bardziej ekko rozwiązałoby to problem smogu i korków chcemy komunikację bezpłatna chyba że radni zarabiają fortunę niech płacą za komunikację nawet i 10 zł Ekologia przede wszystkim w takim mieście jak Kk niech będzie miastem bardziej ekko
k-ca
k-ca 26.02.2020, 13:51
bezplatna komunikacja.... to by moglo nawet wypalic, ale nie zmniejszy ona korkow w kk... why?
- miasto jednej glownej ulicy (kozielska... czy tez JPII)
- zle wykonane remonty tych dwoch ulic
- ronda ronda i jeszcze ronda.....

Nie wiem, kto projektowal to tak jak jest ale minal sie chyba z powolaniem... pewnie zalozeniem bylo zeby przeniesc ruch na obwodnice, ale to tez nie wypalilo bo w godzinach szczytu i tam jest zakorkowana.
Zreszta tak jak cale srodmiescie.... godzina 15ta, azoty wypuszczaja jak i blachownia. Rondo kolo PKP zakorkowane, korek siega nawet pod ZUS, inni omijaja ten korek jadac damrota, ale kazdy tak pomysl i damrota tez zablokowana. Dalej rondo milenijne tez zakorkowane od strony obwodnicy jak i gliwickiej (drugie rondo) oraz kozielskiej. Godziny szczytu i miasto stoi.... kazdy sie spieszy do domu a stoi w korku a potem placz, ze autobus opozniony itp itd. A jesce jak jedzie karetka/straz/policja na sygnale w godzinach szczytu to na kozielskiej nie ma gdzie busem zjechac.. na chodnik sie nie da bo za wysoki.... itp itd....

Wystarczyloby tylko zrobic BUSpas na JPII.. od chemika do dworca PKP i jakos by zylo sie kazdemu troche lepiej....

Pozostałe