piątek, 19 kwietnia 2024 03:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pamięć o bohaterach przetrwała

Co roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na cześć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Data tego dnia została wybrana nieprzypadkowo, bowiem 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie zabito członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Pamięć o bohaterach przetrwała

Potrzeba pamięci o bohaterach narodowych, którzy wbrew ówczesnej propagandzie byli ludźmi wielkiej wiary i miłości do Ojczyzny, musi przetrwać w następnych pokoleniach. Dlatego też za sprawą przyjętej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w lutym 2011 roku ustawy, możemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tych żołnierzy, którzy zdecydowali się na zbrojny opór przeciwko sowietyzacji Polski.

Przebywający w więzieniu mokotowskim pułkownik Łukasz Ciepliński, wierzył na krótko przed śmiercią, że ich ofiary nie pójdą na marne. Pisał wówczas: „Sny wstaną, syn zastąpi ojca. Ojczyzna niepodległość odzyska. Gdy mnie będą zabierać, to ostatnie moje słowa do kolegów zabrzmią - Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik - za wiarę świętą, jako Polak - za Ojczyznę i jako człowiek - za prawdę”.

Do podobnych zbrodni dochodziło również w wielu innych zakątkach naszego kraju. Organizację Wolność i Niezawisłość w powiecie kozielskim tworzyli byli żołnierze Armii Krajowej, których na Ziemie Odzyskane przesiedlono z Kresów. Nie godzili się oni na polityczną zależność Polski od Związku Radzieckiego. Funkcjonariusze UB rozbili tę organizację, a jej członkowie trafili za kratki. Po aresztowaniach jesienią 1949 roku komunistyczna służba bezpieczeństwa zarzucała byłym AK-owcom przynależność do grupy „Olimpia” Zrzeszenia Niepodległościowego WiN oraz działalność „mającą na celu zmianę przemocą ustroju Państwa Polskiego oraz posiadanie broni palnej”. Śledztwo zakończyło się pokazowym procesem.

Kozielska siedziba byłego aresztu wraz z tablicą, na której widnieje inskrypcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych z Koźla oraz Gościęcina mieści się przy ul. Piastowskiej 19. W drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku budynek dawnej katowni, po likwidacji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Koźlu, zaadaptowano na potrzeby szkolnego internatu. Dokładnie pięć lat temu Obywatelska Grupa Inicjatywna na czele z Bogusławem Rogowskim - którego ojciec także więziony był przy ul. Piastowskiej 19 - doprowadziła do wmurowania tablicy przypominającej o brutalnych przesłuchaniach przeprowadzanych w tym budynku na członkach organizacji Wolność i Niezawisłość.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: A..Treść komentarza: Kiepska lokalizacjaData dodania komentarza: 18.04.2024, 22:04Źródło komentarza: Baumit wybuduje fabrykę w pobliżu Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tulipan co Ty kurna opowiadasz, jest dokładnie odwrotnie, proszę nie pisz więcej po pijaku.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 21:54Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: JorgusTreść komentarza: Ja już robi daje odwrotne ogłoszenia na te numery telefonów że sprzedam mieszkanie i podaję ten numerData dodania komentarza: 18.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Skupują mieszkania, jak leci. Nawet te zadłużoneAutor komentarza: Siwy57Treść komentarza: Fajne info ,biorę 1kg baterii i jadę z Gdyni po sadzonki.....!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:46Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: EloTreść komentarza: zróbcie... może sam spróbuj zrobić? myśle że taka akcja nie dzieje się za darmo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:42Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: takTreść komentarza: Szkoda że tak późno pokazała się ta wiadomość . Przecież w Kędzierzynie istnieje filatelistyka . To marzenie wysłać listy , kartki takim pociągiem . Zadzwonię do szefa i poproszę o kontakt z szefem z klubem miłośników koleiData dodania komentarza: 18.04.2024, 14:22Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-Koźla
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 1°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna