Wśród ludzi narasta niepokój wywołany pandemią

  • 12.03.2020, 11:20 (aktualizacja 12.03.2020, 14:42)
  • ANKO
Wśród ludzi narasta niepokój wywołany pandemią
Dziś (12 marca) na godzinę 11. liczba osób zainfekowanych koronawirusem na świecie wyniosła 126.660. Wszystko zmienia się z każdą minutą. Na godzinę 13.30 liczba ta urosła już do 127.749 zakażonych. W ciągu 2,5 godziny wzrost osiągnął zatem 1089 osób!!! Nie inaczej jest w Polsce, gdzie potwierdzono już 47 przypadków osób zarażonych COVID-19, z których dziś w południe w Poznaniu zmarła jedna z nich. To 57-letnia kobieta. Pięciu innych pacjentów znajduje się w stanie ciężkim.

Do wczoraj (11 marca) w naszym kraju liczba zarażonych koronawirusem wynosiła 31 osób, zatem przyrost jest bardzo duży. Drugi przypadek odnotowano także w województwie opolskim.

W środę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył na konferencji prasowej w Genewie, że koronawirus SARS-CoV-2 i jego coraz bardziej powszechna obecność na całym świecie mogą być określane mianem pandemii. To pierwszy taki przypadek od 2009 r. WHO pandemią ogłosiła wówczas grypę A/H1N1, która w ciągu kilku miesięcy uśmierciła kilkaset tysięcy ludzi na całym świecie.

Niepokojąco wybrzmiały też słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która oświadczyła, że „60-70 proc. ludzi w Niemczech zostanie zarażonych COVID-19”.

- Jeżeli ten wirus jest wokół nas, a ludzie nie mają odporności i nie istnieją żadne terapie, wówczas 60 do 70 proc. populacji będzie zakażona - ostrzegała Angela Merkel. Dodała, że należy skupić się na tym, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa i nie przeciążać systemu opieki zdrowotnej. Chodzi o zyskanie czasu - zaznaczyła.

Sytuację na świecie i w Polsce można monitorować na bieżąco za pośrednictwem tej strony: KORONAWIRUS NA ŚWIECIE

ZALECENIA WHO: 

Cenne uwagi przekazał m.in. czeski lekarz, pracujący w szpitalu w Shenzhen, który brał udział w badaniu wirusowego zapalenia płuc w Wuhan. Koronawirusowe zapalenie płuc objawia się suchym kaszlem bez przeziębienia, co łatwo zidentyfikować. Wirus nie jest odporny na ciepło, ginie podobno przy temperaturze 26-27 stopni C. Dlatego należy pić dużo ciepłej wody. Nie stanowi to lekarstwa, ale jest przydatne i nie obciąża organizmu. Należy unikać picia zimnych napojów i jedzenia lodów.

Inne wskazówki:

1. Średnica komórek wirusowych wynosi około 400-500 nm, więc każda maska może ją filtrować nie tylko model N95. Jeśli zainfekowana osoba kicha, wirus rozprzestrzeni się na odległość około 3 metrów nim spadnie na ziemię i tam pozostanie.
 
2.
Gdy już znajduje się np. na powierzchni jakiegoś przedmiotu, żyje co najmniej 12 godzin. Pamiętajcie o tym, bo jeśli dotykacie np. klamki, klawiatury, przycisków w windzie, to należy dokładnie umyć ręce.

3. Wirus może pozostać aktywny na ubraniu przez 6 do 12 godzin. Normalne pranie powinno zabić wirusa. Co do zimowej odzieży, której nie można często prać, zaleca się wystawić ją na słońcu.

Koronawirus w organizmie nie musi przez wiele dni wykazywać oznak infekcji, więc jak ustalić, czy dana osoba jest zarażona? Według najnowszych danych w przypadku COVID-19 okres inkubacji może potrwać nawet do 28 dni. Tajwańscy eksperci zalecają prosty test, który możemy wykonywać każdego ranka. Weź głęboki wdech i wstrzymaj oddychanie na dłużej niż 10 sekund. Najważniejsze, aby pomyślnie zakończyć to badanie m.in. bez kaszlu, gdyż jego brak zmniejsza prawdopodobieństwo występowania infekcji w naszym organizmie.

 

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe