Jak szybko poradzić sobie z uciążliwymi siniakami? Specjaliści zalecają wykorzystanie plastrów do kinezjotapingu

  • 13.03.2020, 17:38
Jak szybko poradzić sobie z uciążliwymi siniakami? Specjaliści zalecają wykorzystanie plastrów do kinezjotapingu
Niby nic szczególnego, ale ból po niewielkich, codziennych urazach bywa niezwykle dokuczliwy. Trudno się zatem dziwić, że każdy kto zauważy i odczuje gromadzącą się pod skórą krew, chce poradzić sobie z problemem bez zbędnego czekania na efekty. Najpopularniejszymi sposobami na siniaki są zimne oraz ciepłe okłady, a także specjalistyczne maści. Tymczasem to nie jedyne dostępne metody – wśród sportowców oraz osób aktywnych fizycznie coraz popularniejszym remedium na „krwiaki” stają się plastry do kinezjotapingu.

Przyspieszenie procesu gojenia ogranicza niekorzystne zmiany zachodzące wewnątrz uszkodzonych tkanek

Niewielkie pęknięcia w naczyniach krwionośnych, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości skóry, zdarzają się z najróżniejszych powodów. Zwykle siniaki pojawiają się w wyniku silnego uderzenia – krwawe podbiegi przybierają najróżniejsze barwy, od fioletowej po żółtą. Wynika to między innymi z postępującego procesu rozkładu czerwonych krwinek oraz wypływu limfy. Problem w tym, ze okoliczne komórki wchłaniają te płyny ustrojowe, co na dłuższą metę (np. w wypadku przedłużającego się wchłaniania siniaka) może prowadzić do niepotrzebnych komplikacji. Odpowiednio założone plastry do kinezjotapingu zwiększają przestrzeń pomiędzy tkankami poprzez minimalne uniesienie warstwy skóry i powięzi. Dzięki temu można ukierunkować wysięk we właściwe miejsca i w ten sposób wydatnie wspomóc naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Jak wyjaśniają eksperci z firmy yellowSPORT, najbardziej uniwersalnym sposobem aplikacji taśmy jest jej rozcięcie w kształt specyficznego wachlarza.

 

Naklejając plastry do kinezjotapingu na siniaki trzeba wykazać się wiedzą na temat ludzkiej anatomii

Bez fizjoterapeutycznego zacięcia i praktyki efekt leczniczy zastosowania tejpów będzie mocno dyskusyjny. Z drugiej strony prawidłowe zastosowanie tych akcesoriów nie jest aż tak skomplikowane, żeby wymagało kierunkowego wykształcenia medycznego. Ogólne zasady umieszczania plastrów do kinezjotapingu na siniaki są całkiem proste do zapamiętania:

  • część bazową taśmy przyłożyć bliżej przyczepu niż znajduje się dokuczający krwiak
  • rozcięte witki wachlarza, o szerokości ok. 1 centymetra każdy, skierować bez rozciągania prosto na bolące miejsce, tak aby paseczki objęły je w całości
  • można przykleić 2 plastry, w taki sposób aby pocięte fragmenty utworzyły na siniaku kratkę

Po około dwóch dniach od pierwszej aplikacji należy zdjąć taśmy i sprawdzić efekty. W miejscach, gdzie plaster przylegał do krwiaka, powinny być widoczne jaśniejsze ślady, świadczące o prawidłowym gojeniu. Wtedy należy przykleić kolejne opatrunki, tak aby ciemniejsze krwiaki również mogły zostać zaleczone.

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe