Jest oferta ZUS dla przedsiębiorców w kłopotach

  • 18.03.2020, 09:27
  • Źródło: ZUS
Jest oferta ZUS dla przedsiębiorców w kłopotach
Możliwość odroczenia terminu płatności składek nawet o trzy miesiące oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych. Takie konkretne udogodnienia dla opolskich przedsiębiorców oferuje ZUS w obliczu kłopotów spowodowanych koronowirusem.

Przedsiębiorcy i firmy mogą mieć w najbliższych tygodniach kłopoty z płynnym regulowaniem należności, rynkiem zbytu na swoje towary i usługi czy zabezpieczeniem wynagrodzenia dla pracowników. To wszystko może mieć wpływ na regulowanie składek na ubezpieczenia społeczne.

- Jeśli przedsiębiorca będzie miał problem z opłaceniem bieżących składek w ZUS lub rat, które wynikają z podpisanej z ZUS umowy ratalnej to jest wyjście. Oferujemy możliwość odroczenia o trzy miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia tego roku. Oprócz tego będzie możliwość zawieszenia na trzy miesiące spłacania rat wynikających z umów o rozłożeniu zadłużenia na raty. Chodzi o zawieszenie rat, które nasz klient miał wpłacić w marcu, kwietniu i maju. Tym samym umowa o spłacie zadłużenia w ramach układu ratalnego wydłuży się o trzy miesiąc - informuje
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Żeby skorzystać z tych uproszczonych form pomocy potrzebny będzie wniosek. Będzie go można przesłać elektronicznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS), złożyć w skrzynce dostępnej w placówkach ZUS  lub wysłać pocztą.

ZUS przygotował dwa rodzaje wniosków:

  • wniosek dla osób nieprowadzących pełnej księgowości TUTAJ
  • wniosek dla osób prowadzących pełną księgowość TUTAJ

- Dla przedsiębiorców w województwie opolskim dostępne będą linie telefoniczne do doradców do spraw ulg i umorzeń, którzy na co dzień działają w Opolu, Nysie i Strzelcach Opolskich. Można się również z nimi kontaktować za pomocą skrzynki e-mailowej to [email protected] - dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Numery telefonów do doradców do spraw ulg i umorzeń:

Oddział ZUS w Opolu: 77 451 14 25

Inspektorat ZUS w Nysie: 77  408 77 63; 77 408 77 27

Inspektorat ZUS w Strzelcach Opolskich: 77 409 57 02

Jakie składki możesz odroczyć?

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe