Zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne i ekonomiczne

  • 18.03.2020, 17:05
  • Źródło: Urząd wojewódzki
Zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne i ekonomiczne Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła
Podczas roboczego spotkania zarządu województwa opolskiego ustalono, że najważniejsze działania w najbliższym czasie będą dotyczyły zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców – zwłaszcza zdrowotnego i ekonomicznego. To m.in. dodatkowe 16,5 miliona dla szpitali, 9 mln na pomoc osobom tracącym pracę, preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców.

- Wspólnie z naszymi partnerami zamierzamy działać w trzech głównych obszarach - mówi marszałek województwa Andrzej Buła. - Po pierwsze zarząd województwa opolskiego zamierza przeznaczyć 16,5 mln zł dodatkowego wsparcia dla instytucji i osób, które działają na styku z osobami zagrożonymi lub już zarażonymi koronawirusem. Mowa tu przede wszystkim o szpitalach i ratownictwie medycznym - dodaje marszałek.

Dyrektorzy szpitali, które już realizują projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, zostaną poproszeni o zgłoszenie dodatkowych potrzeb w tym zakresie.

- Równolegle wystąpiliśmy do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, by te dodatkowe 16,5 miliona złotych można było wykorzystać w ten sposób, w tak szybkim tempie. Jeśli otrzymamy tę listę potrzeb, zgodnie z procedurą zwrócimy się natychmiast do Wojewody Opolskiego o wyrażenie zgody na takie decyzje - mówi Andrzej Buła.

Druga sfera tych najistotniejszych działań to zwiększenie opieki nad seniorami, najbardziej zagrożonymi w czasie epidemii.

- Najprościej i najszybciej możemy teraz przesuwać pieniądze w ramach już realizowanych projektów unijnych - mówi marszałek.

Dlatego tutaj istotnymi partnerami zarządu województwa będą Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Caritas Diecezji Opolskiej oraz miasto Opole. ROPS we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej w gminach i powiatach będzie starał się objąć opieką domową wszystkich potrzebujących seniorów. Do piątku 20 marca zarząd województwa czeka na informacje, jakie potrzeby w tym zakresie ośrodki z całego regionu zgłoszą. Od nich będą zależały kolejne działania. Wiadomo, że część tego wsparcia będzie dotyczyła zakupu środków ochrony osobistej, m.in. dla opiekunów medycznych i pracowników socjalnych, którzy opiekują się seniorami.

Działania w sferze zwiększenia bezpieczeństwa ekonomicznego będą prowadzone wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy i powiatowymi urzędami pracy.

- Wiemy, że szybko możemy uruchomić dodatkowe 9 mln zł na pomoc dla osób, które znalazły się bez pracy. Dla przedsiębiorców uruchomimy system pożyczkowy - w ramach Opolskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oferujemy bardzo nisko oprocentowane pożyczki, z co najmniej półrocznym okresem karencji. Będą to pożyczki do wysokości 50 tys. zł. Mamy nadzieję, że pozwolą na pokrycie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w najbliższym czasie - mówił marszałek.

Wszystkie szczegółowe informacje, zwłaszcza dotyczące potrzeb w tych trzech sferach, zarząd województwa zbierze do piątku, a zatem szczegóły tych działań poznamy w przyszłym tygodniu.

Źródło: Urząd wojewódzki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

niech żyje Kędzierzyn-Koźle
niech żyje Kędzierzyn-Koźle 20.03.2020, 05:39
Bardzo dobrze !
JA
JA 18.03.2020, 19:12
Bułuś, a ile z tego trafi do K-K? Wypchnęliście szpital zakaźny do nas i teraz ochoczo rozdajecie pieniądze. Po równo, czy znowu Opole zgarnie "swoje"?
Ty
Ty 18.03.2020, 19:21
przecież szpital to decyzja wojewody, a nie marszałka

Pozostałe