Boją się, że sąsiad może mieć koronawirusa

  • 20.03.2020, 16:20
  • RP
Boją się, że sąsiad może mieć koronawirusa
Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec osiedla Blachownia, który obawia się, że sąsiad, który kilka dni temu wrócił z Niemiec może być zarażony koronawirusem. Mężczyzna nie jest objęty kwarantanną. Zaniepokojeni lokatorzy nie wiedzą co robić.

- Mamy w bloku tekturowe ściany i wszystko słychać. Poza tym sąsiad wychodzi na dwór, kicha, kaszle i dusi się. Pytałem jego żonę co mu jest, ale ona nie chce udzielić żadnych informacji - opowiadał jeden z lokatorów.

Mieszkańcy jednego z bloków na osiedlu od kilku dni żyją w strachu. Twierdzą, że o sytuacji informowali już różne służby, ale nikt nie chce udzielić im pomocy.

- Martwię się o zdrowie swoje i innych mieszkańców bloku. Dzwoniłem już do sanepidu, na policję i straż miejską, ale wszyscy rozkładają ręce i nikt nie chce się tym zainteresować - dodaje nasz rozmówca.

Policja i straż miejska są organami współpracującymi z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i mogą jedynie przekazać informacje o takim przypadku.

- Sanepid takich spraw nie załatwia. Bądźmy rozsądni. Teraz wszyscy ze wszystkim dzwonią do inspekcji sanitarnej. My musimy robić to, co jest w naszym zakresie. Ta osoba powinna sama zwrócić się do lekarza. My nie możemy nikogo zmuszać. Tym bardziej, że nie ma pewności, że miał kontakt z osobą zakażoną. Może to być zwykłe przeziębienie - tłumaczy Małgorzata Kopczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Jeżeli mężczyzna niedawno wrócił zza granicy, powinien automatycznie zostać objęty kwarantanną w wyznaczonym miejscu - najczęściej w miejscu zamieszkania. Za opuszczenie miejsca kwarantanny grozi grzywna do 5 tys. zł.

Pytania i odpowiedzi na temat kwarantanny i koronawirusa można znaleźć: TUTAJ.

 

RP

Czy obawiasz się zagrożenia koronawirusem?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

myslacy
myslacy 28.03.2020, 23:50
Jak by na kazdych drzwiach i domach w ktorych przebywaja osoby chore na koronowirusa czy majace kwarantanne byly oznaczenia informujace o tym...., to sasiedzi by min.zwracali tez uwage czy tej kwarantanny ludzie przestrzegaja!! A tez napewno by tym ludziom sasiedzi pomagali w roznych potrzebnych im sprawach..robili zakupy..wychodzili z pieskiem itp.I byl by wilk syty i owca cala!!
Jj
Jj 21.03.2020, 22:53
Leczyć najlepiej tych na stołkach wysoko co tak mówią że tak łatwo się zbadać wkoncu oni co chwila się badają a dla nas zabraknie testów i nas będzie za późno lezvyc
MAGDA
MAGDA 20.03.2020, 22:03
No jak to tak? NIKT NIE RACZY TEGO PANA ZBADAĆ? PANIE WOJEWODO A GDZIE PROCEDURY? TYLKO NA PAPIERZE? NAZWORZĄ NAM Z FATERLANDU TEGO WIRUSA A MY MAMY CIERPIEĆ?
Gargamel
Gargamel 20.03.2020, 20:17
Jak zawiadomienie do animalista że ktoś traktuje źle psa to zaraz się zjawiają odpowiednie służby i robią porządek.Jak chodzi o zdrowie i życie ludzi w związku z korona wirusem to każdy to olewa.Natomiast panowie z rządu mówią,że każdym przypadkiem należy się zająć,aby nie dopuścić do rozszerzania się pandemii.Pozdrawiam kierownictwo sanepidu w Kędzierzynie Koźlu

Pozostałe