Pomoc dla przedsiębiorców priorytetem

  • 25.03.2020, 20:18
  • A
Pomoc dla przedsiębiorców priorytetem
Dziś (25.03) w magistracie miała miejsce nadzwyczajna sesja Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle, poświęcona prewencyjnym działaniom samorządu związanym z koronawirusem, w tym m.in. pomocy, jaka zostanie udzielona przedsiębiorcom.

Ponieważ wprowadzone we wtorek przez Rząd RP obostrzenia dotyczące m.in. zgromadzeń i spotkań, nie dotyczą obrad organów administracji pochodzących z wyborów, więc posiedzenie rady miasta można było przeprowadzić zgodnie prawem. Sesja przebiegła z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. W sali obrad, w niezbędnych odstępach, zasiadło kilkunastu radnych. Na posiedzeniu obecni też byli zastępcy prezydenta miasta, sekretarz i radca prawny.

Rajców zapoznano z informacją o działaniach władz Kędzierzyna-Koźla na rzecz mieszkańców, w celu ograniczenia skutków stanu zagrożenia epidemicznego.
Aby pozyskać szczegółową wiedzę na temat aktualnej sytuacji w tutejszej służbie zdrowia, połączono się telefonicznie z dyrektorem SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosławem Kończyło, który odpowiadał na pytania radnych. Z jego wypowiedzi wynikało, że już w najbliższych dniach w szpitalu w Koźlu uruchomiony zostanie bardzo nowoczesny Oddział Intensywnej Opieki Medycznej wyposażony w najnowszej generacji sprzęt zakupiony z funduszy unijnych. Do naszego miasta lada dzień trafi też urządzenie służące do wykonywania szybkich testów na obecność koronawirusa, co znacząco poprawi tempo diagnostyki.

Prawne regulacje

Telefonicznie połączono się także z prezydent miasta Sabiną Nowosielską, która przebywa na kwarantannie. Już wcześniej zwróciła się ona do wszystkich parlamentarzystów Ziemi Opolskiej z prośbą o pilne podjęcie inicjatyw ustawodawczych, zmierzających do wprowadzenia prawnych regulacji umożliwiających zdalne obradowanie organów gmin w warunkach ogłoszonego w Polsce stanu epidemii. Posiedzenia takie miałyby się odbywać w formie telekonferencyjnej, z wykorzystaniem odpowiednich systemów komunikacji elektronicznej.

W trakcie dzisiejszego posiedzenia radnych zapoznano z informacją o możliwościach ubiegania się przez przedsiębiorców z terenu Kędzierzyna-Koźla, w związku ze skutkami stanu zagrożenia epidemicznego, o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych oraz zobowiązań cywilnoprawnych wobec gminy Kędzierzyn-Koźle.

Prezydent Nowosielska poinformowała dziś, że każdy wniosek złożony przez przedsiębiorców będzie indywidualnie rozpatrywany przez urzędników miejskich.

Przemyślane wydatki

Radni zaapelowali do władz Kędzierzyna-Koźla o maksymalną pomoc dla lokalnego biznesu. Przestrzegali też przed nadmiernymi i nieprzemyślanymi wydatkami gminy (chociażby inwestycyjnymi), tym bardziej, że trudno w chwili obecnej przewidzieć jak mocno kryzys związany z pandemią uderzy w gospodarkę miejską, która jest ściśle powiązana z pogarszającą się sytuacją w kraju i na świecie. Jak przekonywano, jedno jest pewne: przychody będą maleć, a wydatki rosnąć. Dlatego też wydając pieniądze budżetowe, należy zachować maksymalną ostrożność.

Przypomnijmy, decyzją prezydent Sabiny Nowosielskiej firmy z Kędzierzyna-Koźla będą mogły skorzystać z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych oraz zobowiązań cywilnoprawnych wobec gminy. Chodzi o możliwość złożenia wniosku o zmniejszenie, odroczenie, rozłożenie na raty czynszów za lokale wynajmowane od gminy lub umorzenie zaległości z tego tytułu, możliwość złożenia wniosku o odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie zaległości dotyczących podatków od nieruchomości oraz nienaliczanie czynszów za stoiska przemysłowe w hali „Manhatan”.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: WSPARCIE DLA BIZNESU

Ponadto radni podjęli m.in. uchwały w sprawie: zmian w budżecie miasta na rok 2020. Przy tej okazji na wniosek radnego Grzegorza Chudomięta  większością głosów zablokowali przyznanie dodatkowych 80 tys. zł na budowę mini tężni solankowej, gdyż w obliczu spodziewanych trudności gospodarczych uznali, iż zadanie to może poczekać na nieco lepsze czasy.

Rajcy podjęli też uchwałę w sprawie zwolnienia Miejskiego Zakładu Cmentarnego w Kędzierzynie-Koźlu z obowiązku wpłaty nadwyżki środków obrotowych do budżetu.

A

Zdjęcia (7)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

niech żyje Kędzierzyn -Koźle
niech żyje Kędzierzyn -Koźle 26.03.2020, 05:11
Ładnie że pomyśleliście o wszystkich przedsiębiorcach w Kędzierzynie-Koźlu, a nie tylko tych z hali „Manhatanu,” W artykułach powiadających o decyzji prezydent Sabiny Nowosielskiej była mowa o tym że dotyczy jedynie tych z hali „Manhatan.” Potem treść tych artykułów została zmieniona na to, że dotyczy wszystkich przedsiębiorców w”mieście możliwości.” Normalnie pisze się sprostowanie w takich przypadkach. Pytanie, ile z tych wniosków będzie rozpatrzonych umorzeniem i nie tylko podatków od nieruchomości lub czynszów za najem lokali ?

Pozostałe