Jak powstawało osiedle Piastów

  • 29.03.2020, 15:02 (aktualizacja 29.03.2020, 16:11)
  • Andrzej Kopacki
Jak powstawało osiedle Piastów Pierwszy sklepik z warzywami, a w głębi kiosk Ruchu foto: Bogusław Rogowski
Czterdzieści pięć lat temu do pierwszych bloków nowo powstającego osiedla w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzili się mieszkańcy. Mowa tu o osiedlu Piastów, które jest największym w naszej aglomeracji skupiskiem bloków.

Działo się to w 1975 roku, symbolicznym z uwagi na fakt, że to właśnie wtedy z połączenia czterech osobnych organizmów administracyjnych: Kędzierzyna, Koźla, Kłodnicy i Sławięcic, powstało miasto o nazwie Kędzierzyn-Koźle.

W tym roku mija dokładnie 45 lat od wprowadzenia się pierwszych lokatorów do nowych mieszkań oddanych do użytku w budynkach przy ul. Karola Świerczewskiego (obecnie al. Jana Pawła II). Bloki wznosiło Kędzierzyńskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Przygotowania do inwestycji trwały kilkanaście miesięcy i polegały na wycince kilkunastu hektarów lasu, ułożeniu w ziemi kolektorów kanalizacyjnych, doprowadzeniu ciepła, wody i energii elektrycznej.

Obecnie na osiedlu Piastów, otoczonym bujną zielenią, znajduje się ponad 40 bloków mieszkalnych i kilka dużych sklepów, przychodnia lekarska, żłobek, przedszkola, szkoła, biblioteka, dom kultury, place zabaw, boiska, a także amfiteatr. Tamtejsze ulice otrzymały nazwy dawnych polskich władców, m.in. Mieszka I, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Bolesława Krzywoustego i Leszka Białego.

Głównym inwestorem osiedla była Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Chemik”, założona w 1959 roku z inicjatywy działaczy związkowych i samorządowych z kędzierzyńskich „Azotów”, m.in. Czesława Kowalewskiego, Tomasza Bugaja i Jerzego Jarzyny, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję prezesa spółdzielni.

Obecnie w zasobach RSM „Chemik” znajduje się blisko 8,5 tysiąca lokali mieszkalnych. Spółdzielnia ma około 9 tysięcy członków. Jednak w przypadku średniej ilości lokatorów przypadających na jeden lokal mieszkalny, to uwzględniając statystyki, liczbę tę należałoby przemnożyć przez trzy.

 

Andrzej Kopacki

Zdjęcia (11)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Komar
Komar 29.03.2020, 19:05
Osiedle Piastów - to chyba nie jest technologia wielkopłytowa. "Fabryka domów" dopiero miała powstać (tam, gdzie obecnie jest firma Berger). W każdym razie punktowce na osiedlu Piastów - to na pewno nie jest "wielka płyta".
KPB
KPB 30.03.2020, 10:21
To się nazywało "Wielki Blok" i nie ma nic wspólnego z "wielką płytą". Z wielkiej płyty powstał dom przy Stalmacha ( w systemie FADOM) chyba dla Metalchemu
Dlugisz
Dlugisz 29.03.2020, 17:44
Amfiteatr ??????????
Tomek
Tomek 29.03.2020, 16:13
Jedno ze zdjęć to NDM. Fajne ?

Pozostałe