Środa, 21.08.2019

Rekordowa ilość paczek dla Polaków na Kresach

  • 29.01.2019, 10:20 (aktualizacja 29.01.2019, 11:13)
  • Ł
Rekordowa ilość paczek dla Polaków na Kresach Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle
Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle podsumowało ostatnią zbiórkę darów w ramach akcji „Rodacy Bohaterom”. Przygotowano rekordową ilość paczek, z których część już trafiła do Polaków mieszkających na Ukrainie. Pozostałe pojadą na Litwę i Białoruś.

Od 2010 roku Stowarzyszenie Odra-Niemen przygotowuje paczki z żywnością, które następnie trafiają do rodaków mieszkających na przedwojennych Kresach RP. Pomoc skierowana jest przede wszystkim do kombatantów – byłych żołnierzy Armii Krajowej i członków niepodległościowego podziemia, ale też do innych Polaków – często starych i samotnych, żyjących w biedzie. Przez ten czas w całym kraju zebrano kilkadziesiąt ton darów, które trafiły do kilku tysięcy osób mieszkających głównie na Ukrainie, Białorusi i Litwie, ale też Łotwie, w Mołdawii i Rumunii.

 

W Kędzierzynie-Koźlu pierwsza zbiórka prowadzona była w 2013 roku przez członków SPK-K. Przygotowano wówczas dziesięć paczek. Z roku na rok akcja przybiera na sile. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, a także miejskich szkół, parafii, różnych instytucji, a przede wszystkim mieszkańców w grudniu ubiegłego roku przygotowano 583 paczek. To o 179 więcej niż w poprzedniej edycji. Dary, na które składa się głównie żywność, trafiły już częściowo do rodaków mieszkających na Ukrainie, gdzie przedstawiciele stowarzyszenie byli pod koniec 2018 roku. Przed nimi jeszcze wyjazdy na Litwę i Białoruś.

 

„Podziękowania należą się wielu osobom - przede wszystkim mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla, a w szczególności parafiom, których wierni wsparli naszą akcję zarówno w postaci rzeczowej jak i finansowej wrzucając datki do puszek, szkołom, przedszkolom, pracownikom firmy Berger, pracownikom Grupy Azoty, pani Karinie Walerczyk i wielu, wielu innym, których nie sposób tutaj wymienić, a którzy ogromnym gestem wspomogli akcję. Niektórzy chcieli pozostać anonimowi. Z całego serca, w imieniu Polaków i środowisk polskich mieszkających na Kresach - DZIĘKUJEMY!!!” – czytamy na facebookowym profilu Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

Ł

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe