piątek, 29 marca 2024 07:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeden herb zastąpił cztery

W tym roku mija 45 lat od utworzenia naszego miasta. Warto przy tej okazji przypomnieć, że jeszcze przed powstaniem Kędzierzyna-Koźla, co nastąpiło ostatecznie w 1975 roku, każda z czterech miejscowości, które weszły w skład nowego tworu administracyjnego, posiadała własny herb.
Jeden herb zastąpił cztery

Wszystkie cztery zastąpiło pochodzące z XIV wieku godło Koźla, które z powodzeniem służy nam do dziś. W herbie tym widnieją trzy koźle głowy, paszczami zwrócone ku środkowi tarczy. Głowy są czarne, rogi złote, a tarcza co może się wydać zaskoczeniem, srebrna.

Herb Kędzierzyna-Koźla jest to tzw. herb „mówiący”, który nawiązuje do używanej od wieków polskiej nazwy miasta: Koźle, tj. do rzekomych trzech braci Kozłów, rezydujących tu w XII w. w warownym zamczysku. Więcej na temat tej legendy przeczytasz TUTAJ

Kędzierzyn

Niewielu  mieszkańców naszego miasta pamięta o tym, że w 1951 roku Kędzierzyn uzyskał  prawa miejskie i był samodzielnym miastem.

Przez wiele dziesięcioleci uwidocznionym na starych dokumentach herbem osady Kandrzin, a następnie  Heydebreck było 11 sosenek umieszczonych na tarczy herbowej.

Po wybudowaniu u nas dużego węzła kolejowego, zaszła kolejna zmiana. Otóż w górnej części traczy dodano koło wagonu kolejowego z dwoma skrzydełkami po bokach. W ten właśnie sposób doceniono znaczenie kolejnictwa w rozwój miejscowości.

Wspomniany symbol miasta honorowały również władze lokalne po uzyskaniu przez Kędzierzyn praw miejskich w 1951 roku. Herb ten obowiązywał praktycznie do końca  lat 60. XX wieku. Był umieszczony m.in. nad wejściem do kędzierzyńskiego ratusza na Placu Wolności. W roku 1969 roku ówczesna rada miasta zdominowana  przez  pracowników obydwu kędzierzyńskich zakładów chemicznych, zaproponowała zmianę herbu na bardziej „branżowy”.

Jego autorem był młody kędzierzyński artysta plastyk Adam Chyrek. Projekt został zaakceptowany przez rajców. Tym samym radni pod przewodnictwem Ryszarda Sadłuckiego podjęli uchwalę o przyjęciu nowego herbu.

Na zdjęciach Adam Chyrek podczas prac nad herbem Kędzierzyna (foto: arch. Bogusława Rogowskiego)

Zatem jak przystało na miasto chemików leżące na Śląsku Opolskim, na tarczy herbowej w czerwonym polu widniała połowa złotego orła górnośląskich Piastów oraz połowa białej kolby laboratoryjnej. Godło to widoczne było m.in. na dziobie statku m/s „Kędzierzyn” zwodowanego 29 sierpnia 1970 roku w gdańskiej stoczni.

Kłodnica i Sławięcice

Nową aglomerację powstałą w 1975 roku, poza Kędzierzynem i Koźlem tworzyły także Kłodnica i Sławięcice.

Herb pierwszej z wymienionych miejscowości przedstawia pień drzewa z tkwiącą w nim piłą oraz siekierą. Heraldycy łączyli tę symbolikę  z narodzinami samej miejscowości, która na samym początku mogła być kojarzona m.in. z pniakami pozostawionymi po karczowaniu lasu porastającego niegdyś nadodrzański brzeg.

foto: archiwum redakcyjne

Z kolei herb Sławięcic używany przed połączeniem miejscowości przedstawiał literę S, a także pół piastowskiego orła. Jeszcze wcześniej w herbie Sławięcice widniał żniwiarz z kosą, który stał obok dębu. Żniwiarz nawiązywał zapewne do rolniczego charakteru tejże miejscowości, a dąb występuje jako symbol siły i przywiązania do rodzinnej ziemi.


foto: archiwum redakcyjne

Na obu powyższych zdjęciach dawne herby Sławięcic

Zapraszamy też do poniższej fotogalerii!

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalami
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna