sobota, 20 kwietnia 2024 09:07
Reklama
Reklama
Reklama

Jeden herb zastąpił cztery

W tym roku mija 45 lat od utworzenia naszego miasta. Warto przy tej okazji przypomnieć, że jeszcze przed powstaniem Kędzierzyna-Koźla, co nastąpiło ostatecznie w 1975 roku, każda z czterech miejscowości, które weszły w skład nowego tworu administracyjnego, posiadała własny herb.
Jeden herb zastąpił cztery

Wszystkie cztery zastąpiło pochodzące z XIV wieku godło Koźla, które z powodzeniem służy nam do dziś. W herbie tym widnieją trzy koźle głowy, paszczami zwrócone ku środkowi tarczy. Głowy są czarne, rogi złote, a tarcza co może się wydać zaskoczeniem, srebrna.

Herb Kędzierzyna-Koźla jest to tzw. herb „mówiący”, który nawiązuje do używanej od wieków polskiej nazwy miasta: Koźle, tj. do rzekomych trzech braci Kozłów, rezydujących tu w XII w. w warownym zamczysku. Więcej na temat tej legendy przeczytasz TUTAJ

Kędzierzyn

Niewielu  mieszkańców naszego miasta pamięta o tym, że w 1951 roku Kędzierzyn uzyskał  prawa miejskie i był samodzielnym miastem.

Przez wiele dziesięcioleci uwidocznionym na starych dokumentach herbem osady Kandrzin, a następnie  Heydebreck było 11 sosenek umieszczonych na tarczy herbowej.

Po wybudowaniu u nas dużego węzła kolejowego, zaszła kolejna zmiana. Otóż w górnej części traczy dodano koło wagonu kolejowego z dwoma skrzydełkami po bokach. W ten właśnie sposób doceniono znaczenie kolejnictwa w rozwój miejscowości.

Wspomniany symbol miasta honorowały również władze lokalne po uzyskaniu przez Kędzierzyn praw miejskich w 1951 roku. Herb ten obowiązywał praktycznie do końca  lat 60. XX wieku. Był umieszczony m.in. nad wejściem do kędzierzyńskiego ratusza na Placu Wolności. W roku 1969 roku ówczesna rada miasta zdominowana  przez  pracowników obydwu kędzierzyńskich zakładów chemicznych, zaproponowała zmianę herbu na bardziej „branżowy”.

Jego autorem był młody kędzierzyński artysta plastyk Adam Chyrek. Projekt został zaakceptowany przez rajców. Tym samym radni pod przewodnictwem Ryszarda Sadłuckiego podjęli uchwalę o przyjęciu nowego herbu.

Na zdjęciach Adam Chyrek podczas prac nad herbem Kędzierzyna (foto: arch. Bogusława Rogowskiego)

Zatem jak przystało na miasto chemików leżące na Śląsku Opolskim, na tarczy herbowej w czerwonym polu widniała połowa złotego orła górnośląskich Piastów oraz połowa białej kolby laboratoryjnej. Godło to widoczne było m.in. na dziobie statku m/s „Kędzierzyn” zwodowanego 29 sierpnia 1970 roku w gdańskiej stoczni.

Kłodnica i Sławięcice

Nową aglomerację powstałą w 1975 roku, poza Kędzierzynem i Koźlem tworzyły także Kłodnica i Sławięcice.

Herb pierwszej z wymienionych miejscowości przedstawia pień drzewa z tkwiącą w nim piłą oraz siekierą. Heraldycy łączyli tę symbolikę  z narodzinami samej miejscowości, która na samym początku mogła być kojarzona m.in. z pniakami pozostawionymi po karczowaniu lasu porastającego niegdyś nadodrzański brzeg.

foto: archiwum redakcyjne

Z kolei herb Sławięcic używany przed połączeniem miejscowości przedstawiał literę S, a także pół piastowskiego orła. Jeszcze wcześniej w herbie Sławięcice widniał żniwiarz z kosą, który stał obok dębu. Żniwiarz nawiązywał zapewne do rolniczego charakteru tejże miejscowości, a dąb występuje jako symbol siły i przywiązania do rodzinnej ziemi.


foto: archiwum redakcyjne

Na obu powyższych zdjęciach dawne herby Sławięcic

Zapraszamy też do poniższej fotogalerii!

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Zależy ile jest do odziedziczenia....Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:31Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: Skazany czy nie?Treść komentarza: Skazany czy nie?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: zasilanie ogródkówTreść komentarza: "zasilić ogródki w nowe roślinki." Czaicie? Zasilanie ogródków roślinkami, zer gutData dodania komentarza: 19.04.2024, 20:20Źródło komentarza: Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. ZDJĘCIAAutor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETA
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna