Niedziela, 18.08.2019

Wyszkolą specjalistów od ochrony powietrza

  • 30.01.2019, 18:39 (aktualizacja 30.01.2019, 19:46)
  • Ł
Wyszkolą specjalistów od ochrony powietrza opolskie.pl
Samorządy Opolszczyzny zacieśniają współpracę w ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie. Wykwalifikowani specjaliści pomogą mieszkańcom województwa w zadbaniu o czystsze powietrze.

Województwo opolskie i 26 samorządów gminnych, w tym Kędzierzyn-Koźle, to partnerzy w działaniach na rzecz ochrony powietrza w regionie. Porozumienie podpisane 17 stycznia to jeden z elementów projektu pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”. Został on złożony do programu LIFE w Komisji Europejskiej.

 

- Już dawno rozpoczęliśmy proces, który ma doprowadzić do likwidacji pieców niskiej jakości. 12 samorządów złożyło wnioski do RPO na wymiany pieców. To bardzo dobra podstawa do zmian. To porozumienie zaś daje początek całemu procesowi związanemu z wnioskiem do programu LIFE, który jest związany z monitorowaniem i ochroną powietrza. Angażujemy samorząd województwa i samorządy lokalne. Przygotowujemy ludzi, którzy będą zajmowali się tym problemem – mówi marszałek Andrzej Buła.

 

- To porozumienie międzygminne jest bonusem działającym na naszą korzyść. Pokazujemy, że chcemy współpracować. A naszymi partnerami będą nie tylko samorządy lokalne, ale także Politechnika Opolska i nasze partnerskie regiony z Czech, z którymi już jesteśmy po rozmowach – podkreśla członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy.

 

Głównym celem projektu jest lepsze i skoordynowane działanie na wszystkich szczeblach administracji publicznej w regionie. Co zyskają na tym mieszkańcy? Między innymi wsparcie wykwalifikowanych doradców, którzy pojawią się w każdej gminie i będą mogli pomóc każdemu, kto się do nich zgłosi, np. w wyborze ekologicznego źródła ciepła. Będzie także wspólna dla całego regionu aplikacja, dzięki której będzie można śledzić zanieczyszczenia powietrza. We wszystkich gminach województwa – nie tylko tych partnerskich – będą zainstalowane czujniki powietrza.

 

- Nie możemy mówić o jednym mieście. Dlatego porozumienie, które zostało podpisane, jest bardzo ważne. W większości miast główne źródło zanieczyszczeń pochodzi z domowych pieców. My już dopłacamy do ich wymiany, rozbudowujemy sieć ciepłowniczą. W 2016 roku zostaliśmy skreśleni z listy najbardziej zanieczyszczonych miast. Powinniśmy edukować, ale też apelować do rządu, aby wprowadził przepisy uniemożliwiające sprzedaż niskiej jakości węgla czy miału – uważa Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.

 

Wartość projektu oszacowano na 2,8 mln euro i o taką dotację ubiega się samorząd województwa. Te pieniądze pozwolą także na dobre przygotowanie, m.in. przez studia podyplomowe, specjalistów, czyli gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza i ich odpowiednie wyposażenie.

 

- Możliwość wykształcenia specjalistów w ramach współpracy z Politechniką Opolską jest nieograniczona. To oni będą odpowiedzialni m.in. za przygotowanie diagnozy i będą bezpośrednio spotykać się z mieszkańcami – dodał Andrzej Buła.

Ł

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe