Kędzierzyn-Koźle na starych kartach pocztowych

  • 14.04.2020, 14:09
  • Ł
 Kędzierzyn-Koźle na starych kartach pocztowych Kartka, którą można było kupić na dworcu kolejowym w Kędzierzynie. Stacja na początku nazywała się Koźle-Kędzierzyn.
Dla współczesnego pokolenia widokówki i kartki pocztowe to relikty przeszłości, które jednak mogą być fantastyczną lekcją historii. Prezentujemy kilkanaście starych kartek pokazujących Kędzierzyn-Koźle sprzed stu lub więcej lat.

Miejscowości tworzące współczesny Kędzierzyn-Koźle na kartach pocztowych pojawiły się w latach 90. XIX wieku.

Szczególnie cenne są litografie. W tej technice graficznej rysunek przeznaczony do powielania wykonywało się na tzw. kamieniu litograficznym, za pomocą którego robiło się następnie odbitki. Litografie szybko zostały wyparte przez tańsze w seryjnej produkcji kartki na bazie fotografii.

 

W celu upiększania kartek barwiono je, przy czym często pomijano pewne szczegóły, a niektóre wręcz dodawano. Szczególnie widać to na kolorowych kartkach. Domalowywanie łownej zwierzyny w leśnych plenerach to niemal norma. Czasem autorzy kartek dopuszczali się większych fałszerstw, domalowując postacie, budynki czy elementy krajobrazu.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

GalAnonim
GalAnonim 16.04.2020, 15:56
Są dostępne do nabycia?

Pozostałe