Środa, 21.08.2019

Wysokie ceny paliw w Kędzierzynie-Koźlu

  • 01.02.2019, 20:44 (aktualizacja 08.02.2019, 18:19)
  • Rafał Pulkowski
Wysokie ceny paliw w Kędzierzynie-Koźlu
Kierowcy z Kędzierzyna-Koźla łapią się za głowy, gdy porównują ceny paliw na stacjach benzynowych w naszym mieście, z tymi w województwie śląskim. Różnice sięgają 50 groszy na litrze benzyny, a w przypadku gazu LPG to nawet jedna czwarta ceny.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że trudno uzyskać jakiekolwiek informacje od przedstawicieli koncernów paliwowych czy osób zajmujących się handlem i dystrybucją. Nie wielu chce wypowiadać się oficjalnie.

Na cenę paliwa wpływa wiele czynników. Ważnym elementem ceny paliw są obciążenia podatkowe - przede wszystkim akcyza, czy też opłata emisyjna.


- O cenach na poszczególnych stacjach decydują między innymi ustalenia kontraktowe, koszty operacyjne niezbędne do utrzymania stacji, cena produktu na rynkach międzynarodowych, czy też koszty dystrybucji paliwa pomiędzy bazą paliwową a stacją. Wymienione elementy generują różnej wysokości koszty w zależności od rejonu Polski – powiedziała Anna Papka, rzecznik prasowy Shell.


Ceny na każdej ze stacji są regularnie analizowane i aktualizowane pod kątem wyżej wymienionych i zmieniających się czynników.
Są one również dostosowane do konkurencji, czyli najbliższych stacji paliwowych innych firm. Np. na ulicy Kozielskiej, która nie należy do najdłuższych w mieście, na odcinku kilkuset metrów są aż cztery takie punkty.


- Gdyby nasze wypłaty zależały od cen paliw, to paliwa byłyby znacznie droższe – powiedział kierownik jednej ze stacji w Kędzierzynie-Koźlu.


Inną kwestią jest podział punktów sprzedaży paliwa - na sieciowe, partnerskie i prywatne. W tych ostatnich nawet właściciel może sobie ustalić cenę.


W Opolu jeszcze do niedawna paliwo było droższe niż u nas, a dziś ceny są tam niższe o ok. 5 groszy na litrze. Gdy wybieramy się na Śląsk, to w Kędzierzynie-Koźlu opłaca się zatankować tylko tyle, aby dojechać do celu, a do pełna bak uzupełnić np. w Raciborzu, Rybniku, czy Gliwicach.


- W naszym mieście jest zmowa cenowa wszystkich paliwowych gigantów. Zauważyłem, że jak na jednej  stacji benzynowej cena paliwa się zmienia, to od razu dzieje się to sano w przypadku pozostałych - uważa Mieczysław Ferdzyn, kierowca z Kędzierzyna-Koźla.


Kupując paliwo na stacjach sieciowych, czy też sprzedawców indywidualnych musimy mieć świadomość jednego: surowcem bezowym jest ta sama ropa z Rosji. Z tego kraju pochodzi 90 procent ropy dystrybuowanej następnie w Polsce. Importują ją koncerny Lotos i Orlen i przerabiają na różne rodzaje paliw we własnych rafineriach. Paliwa te kupują później Shell, BP czy Statoil i we własnym zakresie mieszają z różnymi dodatkami.

 

Rafał Pulkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 06.02.2019, 08:09
W Gliwicach Orlen ul. Pszczyńska od kilku miesięcy różnica 38 - 44 gr vs Orlen Kędzierzyn-Koźle.
urbex
urbex 04.02.2019, 19:21
Kędzierzyn-Koźle miasto możliwości
Genek
Genek 04.02.2019, 19:01
Żory sobota 02.02 lukoil pb95 4.46
Czytelnik
Czytelnik 03.02.2019, 11:25
Piątek droga S3 okolice Zielonej Góry - benzyna 95 za 4.86zł. W mieście zapewne minus 20 - 30 groszy.
Gościu
Gościu 02.02.2019, 22:40
Panie Rafale, łatwo dał się Pan spławić. Rzucili Panu bełkotem o podatkach, akcyzie, itp. a Pan nic. Przecież podatki, akcyza, cena bazowa ropy w całym kraju taka sama. A co, koszty utrzymania stacji w KK większe niż w centrum Katowic? A może cena gruntu wyższa? No i konkurencji u nas nie ma?—Shell, BP, Orlen, Lotos - to ta sama firma?
Klasyczna zmowa cenowa - nie konkurują ceną - wszyscy zyskują tylko nie klienci.
A że by tak Pan senator Peczkis by się zainteresował układzikami?
Gość
Gość 02.02.2019, 16:12
W ramach protestu wszyscy mieszkańcy powinni przesiąć się na rowery. Stacje poniosłyby starty, to zmieniłyby politykę cenową, a i powietrze będziemy mieć czystsze. Tylko ta cholerna zima :-)
Iwan
Iwan 02.02.2019, 13:42
Krapkowice 50gr taniej....., doja ludzi ile sie da.

Pozostałe