Wojewoda wyjaśnia sytuację w DPS Jakubowice

  • 21.04.2020, 13:19
  • Źródło: Urząd wojewódzki
Wojewoda wyjaśnia sytuację w DPS Jakubowice
W ostatnim czasie głośno było o Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach. O sytuacji w placówce przeczytacie m.in. w najnowszym wydaniu „Nowej Gazety Lokalnej”. Specjalny komunikat odnośnie działań w ośrodku wydał również wojewoda opolski.

Szanowni Państwo,

w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja na temat rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej oraz wsparcia tych ośrodków przez Rząd RP.

Obecnie na 80 tys. osób przebywających w DPS-ach w Polsce, zakażonych Sars-CoV-2, jest 311 osób. Pomimo, iż jest to niewielki odsetek wszystkich pensjonariuszy, zapewniam, iż Rząd RP dołożył wszelkich starań, aby wesprzeć DPS-y w walce z koronawirusem. Nie inaczej było w przypadku Domu Pomocy Społecznej – Domu Opieki w Jakubowicach w pow. kędzierzyńsko-kozielskim.

W niniejszym komunikacie, przedstawię Państwu wszelkie decyzje, jakie podjąłem w trosce o życie i bezpieczeństwo podopiecznych tego niepublicznego ośrodka.

30 marca br. otrzymałem zgłoszenie o problemach w funkcjonowaniu Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach. Problemy te dotyczyły kwestii sanitarnych, tj. braku możliwości korzystania z kuchni w placówce oraz wypowiedzenia umowy przez firmę cateringową dowożącą posiłki do ośrodka. Ponadto, w placówce tej doszło do uszkodzenia pralki oraz prasowalnicy, poinformowano mnie także o problemach w zleceniu usługi pralniczej.

W związku z tym do czasu zakupu nowego sprzętu lub naprawy, aby zapewnić mieszkańcom DPS Jakubowice bezpieczne i higieniczne warunki bytowe, jeszcze tego samego dnia tj. 30 marca br. podjąłem decyzję o przekazaniu placówce 100 kompletów pościeli jednorazowej oraz kolejnych 200 kompletów w dniu 3 kwietnia.

Ponadto, 1 kwietnia przekazałem środki ochrony osobistej, w tym kombinezony ochronne, maseczki oraz jednorazowe rękawiczki.

Z uwagi na informacje o potwierdzonym zakażeniu koronawirusem u znacznej części mieszkańców DPS w Jakubowicach, po konsultacji z Dyrekcją placówki, podjąłem decyzję o skierowaniu dodatkowego personelu medycznego. Ponadto, w związku z informacją o niemożności przygotowania posiłków podopiecznym ośrodka, poleciłem Staroście Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego zarówno pensjonariuszom jak i pracownikom.

Tym samym 6 kwietnia zawarłem porozumienie z Powiatem Kędzierzyńsko-Kozielskim, na mocy którego powierzyłem Powiatowi zadania związane z zapewnieniem całodobowego wyżywienia dla osób poddanych kwarantannie w DPS w Jakubowicach. Na wniosek Starosty, na ten cel przeznaczyłem ponad 11 tysięcy złotych.

W związku z brakami kadrowymi w DPS w Jakubowicach, 1 kwietnia zwróciłem się do Dyrekcji szpitala jednoimiennego o przyjęcie w trybie pilnym 15 pensjonariuszy ośrodka z potwierdzonym koronawirusem.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pensjonariuszy, zobowiązałem Dyrekcję DPS do podjęcia niezwłocznego przygotowania ww. osób, w celu przetransportowania ich do szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu.

Kierując się troską o życie i zdrowie mieszkańców placówki, uznałem za konieczne podjęcie stanowczych działań mających na celu zmniejszenia ryzyka epidemicznego w ośrodku. W związku z tym czasowo zawiesiłem działalność DPS w Jakubowicach. Kolejni mieszkańcy DPS w Jakubowicach z pozytywnym wynikiem testu na koronawirus, zostali przetransportowani do szpitala jednoimiennegow Kędzierzynie-Koźlu. Osoby z niepotwierdzonym zakażeniem, jak i osoby z ujemnym wynikiem testów, zostały przetransportowane do Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach.

W związku z zakończeniem leczenia części mieszkańców DPS w Jakubowicach, wczoraj tj. 19 kwietnia, poleciłem Staroście Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego wznowienie funkcjonowania ośrodka.

Dziś z zakończył się powrót 20 pensjonariuszy DPS w Jakubowicach, którzy byli hospitalizowani w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. Pacjenci ci mają podwójny wynik ujemny na obecność SARS- CoV-2. Wyrażam zatem nadzieję, iż wszystkie te działania przyczynią się do poprawy sytuacji podopiecznych ośrodka.

Jednocześnie informuje, iż dziś Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Pani Marlena Maląg zapowiedziała zwiększenie pomocy finansowej dla Domów Pomocy Społecznej. Wsparcie to wynosi aż miliard złotych. Są to fundusze, które nie zostały dotąd wykorzystane przez marszałków województw.

 

Adrian Czubak

Wojewoda Opolski

Źródło: Urząd wojewódzki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe