czwartek, 28 marca 2024 17:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konkurs na kozielski komiks historyczny

Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu ogłosiło konkurs na "Kozielski Komiks Historyczny 2020". Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Ziemi Kozielskiej, a prace można zgłaszać do 15 maja. Główna nagroda to tablet.
  • Źródło: muzeumkozle.pl
Konkurs na kozielski komiks historyczny

Konkurs skierowany jest do mieszkańców Kędzierzyn-Koźle. Zadaniem uczestników jest przesłanie do muzeum co najmniej dwóch kart formatu A3 (29,7×42 cm) z opracowanym przez siebie komiksem osadzonym w jednym z wskazanych zakresów tematycznych. Technika wykonania komiksu może być dowolna, najważniejsza jest atrakcyjna treść oraz walory historyczne i wiarygodność realiów akcji. Postacie mogą być fikcyjne, dopuszczamy też udział czarów i zjawisk nadprzyrodzonych w granicach literackiego rozsądku – co rozumiemy, że czary i owszem mogły być kiedyś używane, fantastyczne stwory mogły żyć miedzy ludźmi, ale jedne i drugie nie były zdolne zmienić biegu historii.

W konkursie oczekujemy na prace osadzone w realiach jednego z trzech okresów:

  1. Księstwo Kozielskie w okresie bitwy pod Grunwaldem – w tym roku przypada 610 rocznica tego wydarzenia. Mieszkańcy Śląska brali udział w polsko-krzyżackiej wojnie po obu stronach konfliktu, a zdarzały się także przypadki zmiany stron. Mimo okresu rozbicia dzielnicowego księstwa śląskie dobrze się w tym czasie rozwijały, a mieszkańcy Koźla systematycznie się bogacili dzięki korzystnemu położeniu na przecięciu szlaków handlowych z północy na południe i ze wschodu na zachód. Warto zaznaczyć, że w tym okresie nie istniało coś takiego jak poczucie przynależności narodowej. Ludzie byli miejscowi lub skądś do nas przybyli, nie byli obywatelami państw lecz poddanymi władców, a ci którzy nie byli związani umowami lennymi mogli zaciągać się na służbę do dowolnych panów.
  2. Wojna 30-letnia. To jeden z najbardziej mrocznych okresów w dziejach Śląska. 30 lat krwawych zmagań protestantów z katolikami przyniosło ruinę gospodarczą, głód i epidemie zakaźnych chorób. Po zakończeniu wojny obliczono, iż liczebność ludności całego Śląska zmniejszyła się o jedną trzecią, a były obszary, gdzie osadnictwo na wiele lat całkowicie zniknęło. W toku walk Koźle kilkakrotnie było zdobywane, kilkakrotnie też uległo pożarom, ale mimo wszystko stale uparcie się odbudowywało. Wszystko to dzięki uporowi mieszkańców. Nie małą rolę jak zwykle odegrało korzystne położenie geograficzne na przecięciu szlaków handlowych i nad Odrą.
  3. Twierdza Koźle. Życie w twierdzy było lepsze ale i gorsze niż poza nią. Lepsze, bo mieszkańcy, czy to wojacy, czy cywile, jednakowo poddani byli ostrym wojskowym regulaminom i na pewno nie pozostawali bez środków do życia. Jeśli komuś pozwalano żyć wewnątrz twierdzy, to na pewno nie był bezrobotny, a więc nie musiał się przesadnie troszczyć o byt, bo zatrudnienie przy obsłudze garnizonu z góry narzucało jego rytm życia. Były też aspekty negatywne, jak ograniczenia w poruszaniu się poza twierdzą, a więc ograniczenie kontaktów z rodziną zamieszkującą poza Koźlem, choćby w Kłodnicy czy Większycach. Zatrudnieni w twierdzy cywile urlopów nie mieli, na opuszczenie terenu twierdzy musieli zdobywać zezwolenie u oficerów nadzorujących ich pracę. Najgorzej jednak bywało gdy twierdza była oblężona, tak jak to się stało w pierwszej połowie roku 1807. Można było zginąć od francuskich kul armatnich, z niedożywienia, braku wody, chorób czy w podejrzeniu o szpiegostwo zostać rozstrzelanym przez pruskich wojaków. Czasy ciężkie, ale właśnie ciężkie czasy rodzą bohaterów. Także bohaterów komiksów.

Na prace czekamy w Muzeum Ziemi Kozielskiej pod mailem: [email protected] (ewentualnie pocztą: 47-200 Kędzierzyn-Koźle ul. Kraszewskiego 5B) do 15 maja 2020 roku (termin przedłużony, bo pierwszy był 17 kwietnia). Najciekawsze opublikowane zostaną na łamach Zeszytów Muzealnych „Z Zamkowego Wzgórza” oraz na stronie www muzeum. Zwycięzca konkursu otrzyma tablet, a dwóch wyróżnionych uczestników otrzyma vouchery na indywidualne oprowadzanie po muzeum.

Szczegóły i regulamin na stronie muzeum.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: żurTreść komentarza: na pewno jakiś pisowiecData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy palili żur. Ktoś wezwał straż pożarną. WIDEOAutor komentarza: doktor inżynierTreść komentarza: Inflacja i wzrost wszelkich kosztów nastąpiło dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu i rządom PiS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 23:01Źródło komentarza: Mieszkanie za remont w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna