Władze miasta podejmą decyzję w sprawie otwarcia przedszkoli i żłobków

  • 29.04.2020, 15:27
  • Ł
Władze miasta podejmą decyzję w sprawie otwarcia przedszkoli i żłobków Foto: urząd miasta Otwarcie placówek rząd pozostawił w gestii samorządów
Rząd zapowiedział zniesie kolejnych obostrzeń, a wśród nich otwarcie przedszkoli i żłobków od 6 maja. Tę kwestię pozostawił jednak gminom. Władze Kędzierzyna-Koźla decyzję w tej sprawie podejmą 30 kwietnia.

Jak informował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki dzieci rodziców pracujących będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

- To, że rząd otwarcie placówek pozostawił w gestii samorządów, to jest bardzo dobra decyzja. Musimy najpierw sprawdzić, czy będziemy spełniać wszystkie zalecane wymagania, żeby uruchomić poszczególne placówki. Już działamy w tej sprawie. Kontaktujemy się też z rodzicami, żeby wiedzieć jakie są w tej chwili potrzeby i ile dzieci przyszłoby do żłobków i przedszkoli. Jutro podejmiemy decyzję ostateczną – mówiła prezydent Kędzierzyna-Koźla podczas dzisiejszej sesji rady miasta.

W razie konieczności jednostka samorządu terytorialnego, na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych, będzie mogła zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Natomiast dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego, a także wtedy gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jadwiga
Jadwiga 30.04.2020, 20:50
To kiedy mają je otworzyć ? Dlaczego ja mam chodzić do pracy, a rodzice młodszych dzieci w nieskończoność będą siedzieć w domu . Też mam dziecko, ale zdaniem rządzących może sobie cały dzień samo siedzieć. Przez dwa lata będą w domach siedzieć rodzice z młodszymi dziećmi i nauczyciele?! Bez przesady. Za tych, którzy siedzą w domach , inni muszą pracować podwójnie. Ktoś musi ich zastąpić przecież. Praca sama się nie wykona. Jakoś w innych krajach dzieci wróciły do placówek. U nas oczywiście niezadowolenie.
zmartwiony
zmartwiony 30.04.2020, 15:29
Największa głupota to teraz pootwierać przedszkola i żłobki.

Pozostałe