Niedziela, 18.08.2019

Ruszy program „Prawnik dla seniora”

  • 06.02.2019, 09:26 (aktualizacja 06.02.2019, 13:48)
  • Źródło: starostwo powiatowe
Ruszy program „Prawnik dla seniora” W
Powiat kędzierzyńsko-kozielski jest pierwszym samorządem województwie, w którym ruszy program „Prawnik dla seniora”. Inauguracyjne spotkanie odbędzie się 11 lutego o godz. 11 w sali obrad starostwa na placu Wolności.

Akcja prowadzona jest przez powiat i stowarzyszenie OPPEN. Z doświadczenia wiadomo, że pomoc prawna potrzebna jest seniorom, szczególnie tu w województwie opolskim, gdzie ze względu na emigrację zarobkową są oni często pozbawieni pomocy najbliższej rodziny. Niestety wciąż na rynku działa sporo podmiotów gospodarczych, które wykorzystują sytuację seniorów, oferując osobom starszym towary i usługi na bardzo niekorzystnych warunkach. Innym problemem dotykającym osoby starsze jest bagatelizowanie przez nie swoich problemów prawnych, wynikające często ze strachu przed prawnikiem, urzędem czy policją.

 

Zajęcia poprowadzi adwokat dr Mariusz Hassa. Ich celem jest podniesienie świadomości prawnej, w tym przybliżenie specyfiki nieodpłatnych porad prawnych udzielanych na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Zajęcia składają się z dwóch części. W części pierwszej omówione zostaną kwestie związane z kodeksem postępowania administracyjnego, w tym sposoby załatwiania spraw w urzędach.

 

W części drugiej wykładu wskazane zostaną punkty nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzonych przez powiat kędzierzyńsko-kozielski oraz wyszczególnione zostaną podmioty uprawnione do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Przedstawiony zostanie wykaz wymaganych dokumentów oraz zakres świadczonych usług.

 

Seniorzy to również grupa, która w sposób szczególny potrzebuje edukacji prawnej, ponieważ w porównaniu do młodego pokolenia, nie miała ona zajęć z zakresu prawa w szkołach, a także często nie potrafi korzystać z pomocy internetu, a tym samym nie ma nawet możliwości zapoznania się z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Źródło: starostwo powiatowe
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe