Wady i zalety domów z prefabrykatów. Co trzeba o nich wiedzieć?

  • 30.04.2020, 11:10
  • Artykuł sponsorowany
Wady i zalety domów z prefabrykatów. Co trzeba o nich wiedzieć?
Domy z prefabrykatów, czyli gotowych elementów, stanowią od kilku lat innowacyjne rozwiązanie w budownictwie. Taki budynek mieszkalny można postawić zaledwie w kilka miesięcy, jednak sam proces może być droższy od kosztów budowy domu standardową metodą. Jakie jeszcze są zalety i wady takiego rozwiązania?

Zalety domów z prefabrykatów

Szybkość budowy

Jedną z głównych zalet budowy domów z prefabrykatów jest szybkość realizacji całego przedsięwzięcia. Elementy potrzebne do budowy takiego budynku mieszkalnego są najpierw produkowane w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy i tam montowane. Do gotowych części budynku można zaliczyć m.in. całe ściany oraz duże fragmenty stropów. Czas, który przeznacza się na wznoszenie budynku na placu budowy, jest zatem ograniczony do minimum. Cały proces, od zamówienia do wykonania, może natomiast trwać zaledwie kilka miesięcy (szacuje się, że domy z prefabrykatów powstają w około 6 miesięcy). Dla porównania - budowa tradycyjnego domu od podstaw może zajmować nawet kilka lat.

Możliwość wybudowania domu bez względu na porę roku

Kolejną zaletą, która charakteryzuje domy z prefabrykatów, jest możliwość ich wzniesienia niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Zbyt niskie lub wysokie temperatury nie uniemożliwiają poprawnego przeprowadzenia prac budowlanych. Najważniejsze elementy produkowane są w fabryce, gdzie nie są narażone na przykład na działanie wilgoci. Głównym surowcem wykorzystywanym do budowy takich domów jest drewno, którego wilgotność nie powinna przekraczać 18% - w większości przypadków jest ono zatem suszone przemysłowo.

 

Trwałość budynku

Wśród zalet domów z prefabrykatów wyróżnia się także trwałość budynku porównywalną do standardowych domów. Dużą rolę odgrywają w tej kwestii również fundamenty. Konstrukcja domu z prefabrykatów jest lżejsza niż budynek murowany. Ściany fundamentowe nie muszą być w tym przypadku szersze niż 25 cm.

Surowce wykorzystywane do budowy takich konstrukcji mogą przetrwać nawet setki lat, o ile firma budowlana stosuje się do podstawowych zasad tej technologii budowania domów. Zazwyczaj są one wykonane z naturalnych materiałów, dzięki czemu są również przyjazne środowisku i energooszczędne.

 

Większa powierzchnia użytkowa

Dzięki temu, że ściany domów z prefabrykatów nie są grube tak, jak w przypadku murowanego domu, zwiększa się powierzchnia użytkowa domu.

 

Wady domów z prefabrykatów

Wśród wad domów z prefabrykatów można wyróżnić m.in. większe koszty budowy niż w przypadku tradycyjnych budynków. Trudno zatem określić, czy to wada, czy zaleta - z pozoru koszty budowy mogą wydawać się duże, jednak w perspektywie czasu okazuje się, że budynek pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach i jest niezwykle trwały. Oszczędza się nie tylko pieniądze, ale także czas potrzebny do zbudowania własnego domu.

Pomimo tego, że technologia budowy domów z prefabrykatów jest już znana w Polsce od wielu lat, to nie jest to jeszcze najpopularniejsza metoda w budownictwie. Budynki z elementów wyprodukowanych wcześniej w fabryce można najczęściej spotkać w krajach skandynawskich lub Stanach Zjednoczonych. Decydując się na tę innowacyjną metodę, warto przede wszystkim zgłosić się do sprawdzonej firmy budowlanej, która specjalizuje się w tej technologii.


Szukasz fachowców, którzy zajmują się budową domów modułowych, prefabrykowanych, drewnianych? Wejdź na https://fixly.pl/ i znajdź sprawdzonych specjalistów polecanych przez innych.

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe