Laboratorium w Koźlu otwarte. Będzie wykonywało testy na koronawirusa

  • 05.05.2020, 14:15
  • A
Laboratorium w Koźlu otwarte. Będzie wykonywało testy na koronawirusa Foto: starostwo powiatowe
Nowoczesne laboratorium otwarte zostało w kozielskim szpitalu. Sfinansowała je Grupa Azoty ZAK SA. Od środy 6 maja będą tam robione testy w kierunku koronawirusa.

- Składamy podziękowania na ręce Grupy Azoty, która sfinansowała budowę nowego laboratorium, które pozwoli na szybką diagnostykę pacjentów w kierunku koronawirusa. Będziemy mogli wykonywać nawet do 100 testów na dobę. Pani starosta konsultowała już z sanepidem kwestie testowania mieszkańców i te testy naszym mieszkańcom powiatu będą tu wykonywane - mówił dyrektor szpitala Jarosław Kończyło.

To pierwsze w kraju laboratorium otwarte w placówce powiatowej w Polsce. Grupa Azoty ZAK SA przeznaczyła dla kozielskiego szpitala kwotę 750 tys. zł.

- Większość naszych pracowników to mieszkańcy miasta i powiatu, dlatego w tych trudnych chwilach nie mieliśmy wątpliwości, by wesprzeć kozielski szpital. Odbyło się to przy pełnej akceptacji załogi – podkreśla Sławomir Lipkowski, prezes Grupy Azoty ZAK SA.

Co ważne, po epidemii, laboratorium nadal będzie służyło mieszkańcom powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, wykonując testy w kierunku chociażby wirusa HPV, co do tej pory było niemożliwe.

- Powstanie pracowni stało się faktem. Bardzo dziękuję diagnoście z Opola, który nas będzie tu jeszcze przez jakiś czas wspierał. To pani dr Iwona Gilowska. Dziękuje mojemu zespołowi, to było bardzo duże wyzwanie. To niełatwe badania, odpowiedzialność jest ogromna, ale robimy to dla naszych mieszkańców – zaznacza Ewelina Zamrzła-Wczasek, kierownik laboratorium w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

 

 

A

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe