środa, 24 kwietnia 2024 14:08
Reklama
Reklama
Reklama

Pogarsza się kondycja małych i średnich firm

Przez pandemię koronawirusa 60 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw ograniczyło skalę działalności, a wiele z nich zredukowało zatrudnienie – informuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
  • Źródło: BKG
Pogarsza się kondycja małych i średnich firm

W związku z trudną sytuacją ponad połowa (56,9 proc.) firm w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) już korzysta z narzędzi tarczy, a 60 proc. zamierza z niej skorzystać lub kontynuować korzystanie.

Najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego wśród MŚP w okresie 14-24 kwietnia oraz 27 kwietnia - 8 maja:

  • Ograniczenie skali działalności dotknęło 60 proc. badanych firm, a przychody nie spadły jedynie w co szóstym przedsiębiorstwie.
  • Co trzecia firma zredukowała zatrudnienie, a skala zwolnień w MŚP mogła sięgnąć do 8 maja poziom ok. 500 tysięcy osób. Tempo redukcji zatrudnienia w kolejnych tygodniach nie powinno już tak szybko wzrastać.
  • Ponad 97 proc. przedsiębiorców zna przynajmniej ogólne założenia tarczy antykryzysowej.
  • Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z tarczy antykryzysowej – obecnie 56,9% MŚP.

Komentarz Mateusza Walewskiego, głównego ekonomisty BGK:

Odsetek firm deklarujących ograniczenie działalności nie zmienił się istotnie pomiędzy pierwszą falą badania, realizowaną w okresie od 14-24 kwietnia, a drugą, realizowaną od 27 kwietnia do 8 maja. Część firm, nawet jeśli nie ogranicza swojej działalności, to odczuwa spadek przychodów. Ponad 80% badanych firm deklaruje, że ich przychody spadły w porównaniu do sytuacji z przed pandemii.

Rośnie też odsetek firm - z 17,3% w pierwszej fali do 35,2% w drugiej fali - które deklarują , że musiały ograniczyć zatrudnienie. Szacujemy, iż do 8 maja pracę w sektorze MŚP mogło stracić już nawet 500 tysięcy osób, czyli ponad 8% zatrudnionych w sektorze. Najwięcej osób zwalniają firmy najmniejsze, zatrudniające do 9 pracowników. Uważamy, że istotna część osób już zwolnionych, to pracownicy zatrudnieni na kontraktach cywilnoprawnych oraz obcokrajowcy. W związku z tym liczby te nie będą miały pełnego przełożenia na wzrost rejestrowanego bezrobocia. Oczekujemy także, iż w okresie, gdy realizowaliśmy badanie mieliśmy do czynienia z apogeum wzrostu redukcji zatrudnienia. W miarę znoszenia ograniczeń i wzrostu wykorzystania narzędzi tarczy antykryzysowej małe i średnie firmy będą ograniczały tempo zwolnień. Choć liczba osób które utraciły pracę będzie nadal rosła, to tempo tego wzrostu będzie coraz wolniejsze.

Małe i średnie firmy mają coraz większą wiedzę o tarczy antykryzysowej i coraz częściej z niej korzystają. Prawie wszyscy zainteresowani znają przynajmniej ogólne jej założenia. Rośnie odsetek tych, którzy znają rozwiązania tarczy szczegółowo: z 67% w pierwszej fali badani, do 81% w drugiej fali. Odsetek korzystających z tarczy wzrósł pomiędzy falami naszego badania z 24% do 57%, a odsetek tych którzy nie zamierzają korzystać z tarczy spadł z 27% do 11%. Firmy najczęściej korzystają z 3-miesięcznych zwolnień ze składek ZUS (52%), dofinansowań wynagrodzeń pracowników (29%) i umorzeń podatkowych (9%). Z nowej tarczy PFR korzysta lub chce skorzystać 12% firm, a z gwarancji de-minimis od BGK na nowych warunkach 9% firm.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Możesz sobie kpić, najlepszejszy Rychu. Kiedy PO rządziła, PP była przeznaczona na stopniowy rozkurz (komercjalizacja, prywatyzacja; ile wtedy zamknięto placówek pocztowych?). Rząd Szydło odwrócił te strategię PO. Jak długo PP pozostanie jednoosobową spółką Skarbu Państwa? Jej akcje spadają...Co do " A teraz BIEDA" - całkiem niedawno niejaka Waltz Hanna orzekła "Myślę, że taniej to już było."Data dodania komentarza: 24.04.2024, 13:40Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jak my rządziliśmy to NIKT z PP nie musiał protestować, kraj był bogaty i dostatni. A teraz BIEDA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Grzeg.H.Treść komentarza: No tak, tyle, że oni na tym zarabiają i to sporo.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:00Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Za PiS-u nie przyjmowano pracowników ,ponieważ za śmieciówkę nie było chętnych.Tak, dokładano, ale tony ulotek do doręczenia,czas pracy do 18.00-19.00.Punkty poczty to sklepiki typu szwarc,mydło i powidło.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:42Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Przez ostatnie lata,pracownicy poczty byli zwalniani,ale i bardzo źle opłacani. Brak doręczycieli powoduje,że pocztę kierowaną do mnie odbierałam / w ostatnich dwóch latach/ JEDEN raz na półtora miesiąca.Monitowałam u kierownika,pisałam skargi i zapytania do centrali i co??? Bez jakiejkolwiek odpowiedzi.Teraz panie doręczycielki zmieniają się średnio raz na kwartał.Nie rozumiem co do patologicznej sytuacji ciągnącej się od wielu lat ma Tusk.Jestem w stanie zrozumieć ,że to nie pani " ulubieniec", jednak należy trochę znaleźć się w temacie.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KazTreść komentarza: Brawo!Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Fabryka w Starym Koźlu rozpocznie produkcję już w maju
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna